PEKING. Čína postupne zmierňuje zákaz prúdenia nových zahraničných investícií na trhy s cennými papiermi v krajine. Peking sa však napriek tomu stále snaží udržať kontrolu nad týmito investíciami obmedzovaním zahraničných investorov tak, že v čínskych spoločnostiach môžu ovládať len menšinové podiely. Zahraniční investori nemôžu v čínskych firmách, ktoré obchodujú s cennými papiermi, vlastniť viac ako 20-percentný podiel, pričom celkový podiel zahraničných investícií v podniku nesmie presiahnuť hranicu 25 percent.
Nové revidované pravidlá, ktoré platia od 1. januára 2008, zároveň stanovujú, že každá čínska spoločnosť, ktorá obchoduje s cennými papiermi, musí mať čínskeho vlastníka, ktorý bude vo firme kontrolovať minimálne 33-percentný podiel. Zahraničné obchodné spoločnosti obviňujú Čínu z neprimeraného obmedzovania zahraničných investícií plynúcich na jej finančné trhy, ako aj do iných oblastí čínskeho priemyslu. Peking tým podľa ich slov porušuje záväzky, ktoré dal Svetovej obchodnej organizácii, v rámci ktorých sa zaviazal otvoriť svoje trhy.
Investičné obmedzenia v Číne tak výrazne znížili možnosť svetových bánk profitovať zo súčasného obrovského rozmachu v krajine. Šanghajská burza sa v minulom roku stala druhým najpopulárnejším miestom na svete, kde spoločnosti uskutočňovali prvotné verejné ponuky svojich akcií. V novembri firmy získali na šanghajskom akciovom trhu 48,6 miliárd dolárov, čo nie je až taký veľký rozdiel v porovnaní s 52 miliardami dolárov na newyorskej burze.