BRATISLAVA. Uplynulý rok 2007 bol pre Slovensko po obchodnej stránke úspešný. Za prvých desať mesiacov vzrástol v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2006 celkový vývoz tovaru o 15,3 percenta na 1168,5 miliardy korún a celkový dovoz o 9,7 percenta na 1172,4 miliardy korún.
Vývoj na európskych trhoch nás ovplyvňuje
Ako malá krajina sme úplne závislí od vývozu tovarov na vonkajšie trhy a od dovozu tovarov k nám. Vývoj na trhoch našich hlavných obchodných partnerov sa preto plne odráža aj na našej ekonomike. Sme súčasťou únie aj politicky, aj ekonomicky a na jej trhy smeruje skoro 90 percent nášho vývozu.
Podľa analytičky ING Bank Lucie Šramkovej sa očakáva spomalenie rastu eurozóny z minuloročných 2,6 percenta na 1,7 percenta v tomto roku. Hlavnými dôvodmi budú podľa nej vysoké ceny ropy, silný kurz eura a spomalenie rastu americkej ekonomiky. „Podobne očakávame aj spomalenie rastu našich hlavných obchodných partnerov – Nemecka pod dve percentá a v Českej republike by sa mal rast spomaliť len mierne a ostať nad piatimi percentami,“ povedala Šramková.
Drží nás nižšia mzda
Hoci hlavné odvetvia slovenskej ekonomiky, ako napríklad automobily, elektronika či hutníctvo, sú veľmi citlivé na cyklické výkyvy, analytička ING Bank neočakáva výrazný vplyv na našich exportérov. Jedným z hlavných dôvodov je podľa nej pretrvávajúca nákladová efektívnosť na Slovensku. „Náklady na pracovnú silu sú u nás stále nižšie ako v krajinách európskej pätnástky, a to pri výbornej produktivite a kvalite práce,“ povedala. Jedinečný nárast v produkcii automobilov, ktorého svedkami sme boli v roku 2007, sa však podľa nej už nezopakuje.
Analytik ČSOB Marek Gábriš tiež očakáva prirodzený ekonomický útlm eurozóny. Európska centrálna banka podľa neho bojuje najmä s infláciou, ktorá je tlačená hore hlavne rastúcimi cenami potravín. „Očakávame, že inflácia bude v eurozóne na vrchole na prelome prvého a druhého štvrťroku 2008, potom bude postupne zvoľňovať,“ povedal. Spomalenie ekonomického rastu odhaduje Gábriš nielen u našich najväčších obchodných partnerov. „Očakávame aj spomalenie rastu hrubého domáceho produktu na Slovensku a to z úrovne 8,9 percenta na 7,5 percenta,“ povedal. Dominovať bude u nás aj v budúcom roku zvyšovanie produkcie automobiliek. „Minimálne sa im však vyrovná elektrotechnický priemysel - produkcia LCD obrazoviek,“ povedal. Slovensko tak podľa neho aj napriek očakávanému miernemu spomaleniu u hlavných obchodných partnerov nepocíti tento vývoj dramaticky a to najmä vďaka investíciám z minulosti.
Obchodný riaditeľ spoločnosti Atlantik Dalibor Mált vidí minimálne tri dôvody na budúcoročné spomalenie ekonomiky v eurozóne. Podľa neho je to v prvom rade spomalenie svetovej ekonomiky, potom silné euro voči doláru, ktoré sťažuje export, a nakoniec zvyšujúce sa ceny ropy a ostatných komodít. Slovenská ekonomika napriek pozvoľnému poklesu tempa rastu ekonomiky by mala podľa neho stále dosahovať veľmi silných sedem až osem percent. „Stále to predstavuje špičku v porovnaní s Európou a ostatným vyspelým svetom,“ povedal Mált.