Martin 18. apríla (TASR) Podniky bývalého komplexu Závodov ťažkého strojárstva ZTS v Martine za posledné tri roky postupne prepustili 3 600 ľudí. Priamo sa to odrazilo na zamestnanosti v regióne Turca (okresy Martin a Turčianske Teplice), ktorá za tieto tri roky poklesla o štvrtinu. Zatiaľ čo ku koncu roka 1996 tu bolo 5 990 evidovaných nezamestnaných, k záveru minulého roka to už bolo 10 550. Pritom úradom práce bolo od 1. marca a 1. apríla tohto roku nahlásené hromadné prepúšťanie ďalších 1 150 ľudí pracujúcich v turčianskom strojárstve. TASR o tom informoval riaditeľ Krajského úradu práce v Žiline Dušan Laššák.
Ešte pred prvým prepúšťaním v roku 1992 pracovalo v celom komplexe ZTS približne 7 500 ľudí. Manažmenty nových spoločností, ktoré po rozdelení komplexu ZTS vznikli, neboli schopné pre svoju produkciu zabezpečiť odbyt, čo postupne vyústilo do existenčných problémov firiem. Finančná pomoc štátu na udržanie zamestnanosti v konečnom dôsledku priniesla len oddialenie úpadku. V súčasnosti pohľadávky strojárskych podnikov, ktoré vznikli z bývalého komplexu ZTS, predstavujú len voči Národnému úradu práce 294 miliónov korún, pričom celkové pohľadávky (voči sociálnej poisťovni a zdravotným poisťovniam i iným subjektom) za obdobie posledných troch rokov odhadol D. Laššák na jednu miliardu korún.
Možnosť nájsť si nové zamestnanie je pre pracovníkov z komplexu ZTS veľmi malá. Zatiaľ čo v Žilinskom kraji je dlhodobo nezamestnaných 38 % z celkového počtu nezamestnaných, v okrese Martin je to až 49 %. Profesijné zloženie nezamestnaných, ich vek a tiež dlhoročné pracovné návyky ich robia pre nové zahraničné firmy pôsobiace v Turci takmer nevyužiteľnými. Podľa slov D. Laššáka je veľmi pravdepodobné, že práve ľudia, ktorí v strojárskom komplexe odrobili niekoľko desťročí a teraz sú v preddôchodkovom veku, skončia v sociálnej sieti.
* raf pop zll