Tento rok sa jednotlivé ruské mestá predbiehali, kto bude mať najväčší stromček. Prvé miesto so 46–metrovým gigantom obsadil Krasnojarsk. Absurdné je, že krajina s obrovskými lesmi miluje umelé stromčeky.
Rúbali aj vzácne jedle
Ten najvyšší je z nehorľavého plastu. Zmontovali ho z 12–tisícov umelých vetvičiek a na špicu napichli umelú vločku s erbom mesta. Hlavný ruský strom však stojí predsa len v Moskve. Váži desať ton, ale je len 30 metrov vysoký. Zato je pravý a sto rokov starý.
Vo Vladivostoku zase biznismeni svojou novoročnou, vzácnou a prísne chránenou čiernou jedľou pobúrili ochrancov prírody. Na Volgograd však nemajú. Tam si postavili namiesto stromčeka uprostred mesta železný falus s vetvami, celkove za dva milióny rubľov.
Nakoniec však v neoficiálnej súťaži o najoriginálnejšiu „jolku“ s prehľadom víťazia šialenci. V psychiatrickej liečebni v Nižnom Novgorode dvojmetrový strom visí na strope špicou nadol. Vraj to v pacientoch prebúdza zmysel pre humor. Zaujímavé je, že vrchom dole psychiatri vešali stromčeky aj v dobách tvrdého komunizmu. Z akého dôvodu tradíciu obnovili, nevysvetľujú.
Originalita sa tento rok prejavila i vo variáciách na Deda Mráza. Už je možné si nielen, ako vlani, objednať Dedka s niekoľkými Snehulienkami „hore bez“, ale za 40–tisíc rubľov aj návštevu prezidenta Putina, respektíve osoby prezlečenej za hlavu štátu, ktorá k vám príde neobvykle usmievavá a s darčekmi.
Dedo Mráz existuje
Dedov Mrázov v Rusku chráni zákon, paródiu na Putina však už nie, a tak ide možno len o módny výstrelok poplatný politickej situácii. Dedo Mráz je však večný.
Tento týždeň Federálna antimonopolná služba RF zakázala reklamu spoločnosti „Eldorádo“, ktorá bola založená na slogane „Dedo Mráz neexistuje“. Podľa úradu reklama podrýva autoritu rodičov, ktorí im tvrdia opak.
Autor: Agentúra Epicentrum