Jerguš Bača (snímka hokejportal.sk) si zahral hokej vo federálnej lige, v slovenskej i českej extralige, pôsobil ako legionár v európskych kluboch, vyskúšal si NHL aj farmárske tímy. Reprezentoval Československo a Slovensko na majstrovstvách sveta, zimnej olympiáde a už mal vek veterána, keď na MS v Göteborgu 2002 vystúpil s mužstvom na vrchol.
Chýbala rivalita, konkurencia
„Po rozdelení Československa mi v slovenskom hokeji najviac chýbala rivalita, konkurenčné prostredie,“ spomínal na obdobie pred 15 rokmi. „Na druhej strane sa otvorila možnosť realizácie pre mnohých hokejistov na medzinárodnej scéne. Predtým sa do federálnej reprezentácie dostalo len zopár našich hráčov a tým sa otvoril oveľa širší priestor.“
Bača vybojoval bronzové medaily s mužstvom Československa na majstrovstvách sveta 1989 aj 1990. V reprezentácii nemal pocit diskriminácie, že pochádza z menšinového národa. Paradoxne osobne cítil skrivodlivosť až neskoršie v tíme Slovenska.
Medzinárodná hokejová federácia (IIHF) prisúdila po rozpade Československa nástupnícke práva Česku, kým Slovensko sa na majstrovstvách sveta a na zimnej olympiáde muselo prebíjať od základu. „Dôležité bolo, že reprezentácia sa dostala medzi svetovú elitu v najkratšom možnom čase. Sťažené podmienky akoby zocelili mužstvo. Začala sa formovať generácia, ktorá potom dosiahla na medaily,“ povedal Bača.
Podľa neho malo Slovensko veľmi silné mužstvá aj na ďalších vrcholných podujatiach po MS v Helsinkách 2003, ale nefungovala tímová chémia.
Česi nepotrebujú spájanie
V poslednej spoločnej sezóne 1992/1993 zastupovali Slovensko v štrnásťčlennej I. lige štyri kluby – Slovan, Košice, Trenčín a Poprad.
„Aj pri budovaní extraligy bolo treba na Slovensku urobiť oveľa väčší krok ako v Česku. U nás sme museli z nižšej súťaže doplniť šesť tímov, kým v českej extralige pribudli do tucta dva,“ porovnával.
Hoci sa už od rozdelenia šepká o spoločnej lige, Bača je pesimista. „Neverím, že v blízkej budúcnosti sa tak stane, Česi to nepotrebujú. Ich súťaž je kvalitnejšia. A ak áno, tak si budú klásť tvrdé podmienky,“ uvažoval.
Projekt zamrzol
Sťažené podmienky na prípravu hokejistov sleduje Jerguš Bača na svojom 17-ročnom synovi Jakubovi. „Aj ja som každé ráno chodil na ten istý zimný štadión. Po tridsiatich rokoch sa v Liptovskom Mikuláši nič nezmenilo,“ pripomenul.
Baču mrzí, že hokej nevyužil nadšenie po titule majstrov sveta 2002, keď sa hovorilo o stavbe nízkonákladových zimných štadiónov v niekoľkých slovenských mestách s finančnou podporou štátu, samospráv. Projekt zamrzol, už je ticho.
V Česku pribudlo po rozdelení viacero štadiónov, rekonštruovali arény extraligových klubov. Na Slovensku môžeme nové zimáky zrátať na prstoch jednej ruky,“ poznamenal Bača.
Šampionát 2011 ako injekcia
Na kongrese Medzinárodnej hokejovej federácie pred dvoma rokmi pridelili MS 2011 Slovensku. „Vidím v tom možnosť, ako zviditeľniť našu krajinu vo svete tak, ako sa to podarilo Lotyšsku 2006. Šampionát v Bratislave a Košiciach by mohol zapôsobiť ako injekcia pre celý slovenský hokej. Naši ľudia ho milujú,“ doplnil Jerguš Bača.
Autor: on