Československá škola bol vo svetovom futbale silný pojem. Vymizol, alebo stále existuje?
“Existuje. Predvádza ju jeden z najlepších tímov sveta - Česko. Ide o detailne prepracovaný tímový systém, v ktorom majú svoje úlohy aj najväčšie hviezdy. Vychádza z výbornej metodiky. V základoch má niekoľko desiatok rokov trvajúcu tradíciu a u susedov ju stále modernizujú. Československá škola je založená na kombinačnej hre, disciplíne, nápadoch. Mužstvo pôsobí navonok nenápadne, ale o to je silnejšie.“
Pod akú školu patrí Slovensko?
“Momentálne pod žiadnu, žiaľ. Po rozpade republiky sme chybne opustili všetko dobré, čo sme spoločne vytvorili. Stretnutia trénerov, oponentúry, aj búrlivé diskusie neboli predstihovaním sa v rečníckych vystúpeniach, posúvali kluby i reprezentáciu. To sme rozmetali. Vzťahy ovplyvňovalo osočovanie, boje rôznych skupín. Nepatríme k žiadnej škole. Aj preto sme tam, kde sme.“
Kedy sa to zmení?
“Nie som pesimista. Už sa to mení, hoci slovenská reprezentácia rebríčkovo veľmi klesla. Máme dobrých futbalistov, ktorí však ešte netvoria súrodý kolektív. Nemajú v sebe dosť odhodlania. Už som niekde povedal: ak prídu do reprezentácie nekoluje im okolo srdca futbalová lopta. Najbližšie je nám súčasné Česko, teda presne tá futbalová škola, v ktorej som pôsobil ako hráč i tréner.“
Má Slovensko dosť talentov?
“Áno. Niekde sú aj pod dobrým vedením, väčšinou však nie. Už začínajúcich futbalistov učia: musíte vyhrávať. Za každú cenu. Nevedia si prihrávať, spracovať loptu, hlavičkovať, ale chcú víťaziť. To je nezdravé. Českí futbalisti získali po rozdelení viacero triumfov v mládežníckych kategóriách. To je odpich. My dosahujeme v týchto vekových skupinách veľmi skromné výsledky. Nášmu kontinentálnemu titulu v Belehrade tiež predchádzal zisk európskeho prvenstva mužstva do 23 rokov v roku 1972. Aj z neho čerpalo áčko.“
Autor: pf