Kameň ako základná matéria zemegule je v ľudskej duši zapísaný ako symbol stálosti, nemennosti, neživosti, ale zavše aj krutosti. Jeho druh travertín sa vďaka kamenárom zo Spišských Vlachov a predchádzajúcim generáciám slovenských architektov stal symbolom slovenskosti v modernej architektúre.
Nie je to inak ani na Kamennom námestí, kde sa logicky spojil abstraktný názov mestského priestoru námestia so symbolom modernej architektúry. Toto logické spojenie podporilo originalitu genia loci centra Bratislavy ako slovenského fenoménu.
Aktuálna knižočka architekta Ivana Matušíka Kamenné námestie hovorí o tom, ako je možné na základe vlastného poznania, talentu a skúseností vytvoriť architektúru mestského bloku v centre mesta.
O tom, že ide o dielo mimoriadnych kvalít, netreba diskutovať. Autor knihy, erudovaný architekt, bratislavský rodák ho vytvoril na vrchole svojej profesionálnej kariéry.
Knižka predstavuje jeho argumentačné a faktografické memento, je výrazom legitímnej obrany proti zamýšľaným bezhlavým zásahom do jeho diela.
V knihe citované stanoviská profesne širokospektrálneho okruhu priateľov architektúry - známych osobností Slovenska - jasne vyznievajú za kultúrne zaobchádzanie s existujúcim fenoménom Matušíkovho diela na Kamennom námestí.
Každá doba má nespochybniteľné právo na formulovanie a realizovanie svojich plánov a potrieb. Najdôležitejšie je realizovať zámery doby kontextuálne s predchádzajúcim vývojom tak, aby sme nemuseli začínať znovu a znovu od začiatku.
Prial by som si, aby knižky podobných kvalít vznikali pre ich kultúrnu potrebu a nemuseli slúžiť aj ako obranný nástroj autora proti nekultúrnosti.
Ivan Matušík: Kamenné námestie
Vydal A21 s.r.o., 2007
Autor: Branislav Somora (Autor je architektom a prodekanom FA STU v Bratislave)