BRATISLAVA. V programovom vyhlásení vlády už nie sú nesplnené veci, ktoré by mohli koalíciu rozhádať.
V roku 2007 sa Smer, SNS a HZDS sporili pre zákon o sociálnom zabezpečení alebo zdravotných poisťovniach. Veci, v ktorých by sa mohla stretnúť ľavica s pravicou, v ňom už nie sú.
Politológ Grigorij Mesežnikov si myslí, že ak koalíciu môže niečo rozhádať, tak len kauza podobná tej vo Veľkom Slavkove. „Ak analyzujeme to, čo ich rozhádalo doteraz, tak zväčša to boli otázky spojené s uplatnením moci, konflikty záujmov a korupčné aféry,“ povedal Mesežnikov.
Čaplovič: Eurofondy by mali koalíciu sceľovať
Najväčší spor, ktorý sa už tak trochu začal, môže prebehnúť o eurofondy. Ministerstvá začnú na budúci rok rozdávať obrovské prostriedky z fondov Európskej únie.
Už teraz sa ministerstvo výstavby (SNS) sporí s podpredsedom vlády Dušanom Čaplovičom (Smer) o to, kto má prideľovanie koordinovať.
Čaplovič dúfa, že veľká hádka z toho napokon nebude, „pokým budú koaliční partneri pozorne počúvať, že tu nejde o získanie moci nad druhými, ale o transparentný proces“.
„Eurofondy by mali koalíciu sceľovať a nie rozhádať,“ myslí si Čaplovič. Hovorí, že koordináciu nad ostatnými ministerstvami musí robiť podpredseda vlády a nie minister. „Pevne verím, že pochopia, že nikto nikomu nechce brať žiadne právomoci,“ dodal.
„Rozsah eurofondov je taký veľký, že problém dokážu uhrať tak, že to budú vedieť využívať a dovládnuť do konca volebného obdobia,“ myslí si politológ.
To, či sú v programovom vyhlásení vlády témy, na ktoré by mohol byť jeden koaličný partner citlivejší než druhý, nevedel Dušan Čaplovič povedať. Zatiaľ si nerobil ani odpočet toho, čo všetko už splnili.
„Najideálnejšie je sumarizovať po dvoch rokoch, ale mnohé veci sa urobili. Prídu ďalšie návrhy zákonov. Bude veľa práce okolo eura,“ povedal Čaplovič.
Odškodnenie klientov
Okrem eura má vláda v programovom vyhlásení aj čiastočné odškodnenie klientov nebankových subjektov. To podľa Mesežnikova nastane najskôr v roku 2009 alebo 2010, teda tesne pred voľbami.
Generálny prokurátor už avizoval, že s tým nesúhlasí, a ak by to Ústavný súd vyhlásil za protiústavné, stalo by sa to podľa politológa až po voľbách a Smer by teda predtým mohol získať nejakých voličov.
V programovom vyhlásení je aj splnenie záväzku Európskej komisie znížiť do roku 2010 počet mŕtvych na cestách.
Tento záväzok sa vôbec nedarí plniť, práve naopak, počet mŕtvych výrazne stúpol. „To nie je významná politická téma. Politickú zodpovednosť sa nebude dať pripísať tejto vláde, aj keď sú tam isté súvislosti s tým, ako koná Policajný zbor,“ myslí si Mesežnikov.
Koalíciu čaká aj zvolenie riaditeľa STV. Predsedovia HZDS, SNS a Smeru už avizovali, že na tom chcú mať svoj podiel.
Mesežnikov si však nemyslí, že to by mohol byť dôvod na hádku. „Oni vnímajú STV ako nástroj na presadenie svojich pozícií, efektivita jej pôsobenia je však veľmi nízka, neočakávam tam veľký súboj“.
Čo má koalícia pred sebou
eurofondy
prijatie eura
voľbu riaditeľa STV
odškodnenie klientov nebánk
veľkú sociálnu novelu
zníženie počtu mŕtvych na cestách