Ľudia: Otec vlasti je Mečiar

Polovici Slovákov pri otázke, kto sa najviac zaslúžil o samostatné Slovensko, napadol Mečiar.

Pre mnohých ľudí je otcom vlasti Vladimír MečiarPre mnohých ľudí je otcom vlasti Vladimír Mečiar (Zdroj: SME – JÁN KROŠLÁK)

BRATISLAVA. Takmer 48 percent Slovákov je presvedče­ných, že o samostatnú Slovenskú republiku, ktorej 15. výročie si zajtra pripomíname, sa najviac zaslúžil predseda HZDS Vladimír Mečiar. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý urobila pre denník SME agentúra MVK. Prieskum sa uskutočnil 2. až 9. novembra na vzorke 1200 respondentov.

Šéf agentúry Pavel Haulík si myslí, že Mečiar v prieskume vyhral, pretože ako najvyššie postavený slovenský politik „bol pri tom, keď sa rozdelila republika“. „Mečiar nebol vnútorne za samostatnosť, tá bola preňho len vedľajším produktom. On chcel len ukázať, ako vie na Čechov pritlačiť a vybaviť pre Slovensko viac kompetencií,“ myslí si Haulík.

Historik Milan Zemko s ním však nesúhlasí. „Mečiar bol za samostatnosť, len nechcel, aby to vyzeralo, že Slováci sa chcú odtrhnúť. K rozdeleniu však pri­speli rovnakou mierou Mečiar aj Klaus.“ Klaus skončil v prieskume hneď za Mečiarom.

Sociológa aj historika však prekvapilo štvrté miesto Alexandra Dubčeka. „Po revolúcii sa nepresadil, zrejme to súvisí s rokom 1968,“ hovorí Haulík. Podľa Zemka bol dokonca Dubček „skôr za zotrvanie spoločného štátu“. „Ako známej a obľúbenej osobnosti mu ľudia pripisujú aj to, čo mu neprináleží.“

Slota a Čarnogurský

Prekvapivé je aj ôsme miesto SNS, ktorá ako jediná otvorene presadzovala samostatný štát. „Z hľadiska objektívnych faktov je to voči SNS naozaj nespravodlivé. Verejná mienka je však veľmi subjektívna,“ povedal Hau­lík. Podľa neho totiž ľudia často posudzujú realitu podľa toho, ako ju vnímajú, a nie podľa toho, aká naozaj je.

Spomedzi politikov SNS skončil najvyššie, na desiatom mieste, predseda strany Ján Slota. V tom čase boli pritom aktívnejší Marián Andel, Ľudovít Černák, Jozef Prokeš či Víťazoslav Móric. Prví dvaja sa v prieskume vôbec neobjavili, tretí skončil na šestnástom, štvrtý až na tridsiatom druhom mieste.

„To je o normálnej ľudskej pa­mäti – zišli z očí, zišli z mysle. Ľudia si spájajú samostatnosť so SNS, ktorú dnes najvýraznejšie reprezentuje Slota. Tým pádom ho preniesli aj do minulosti,“ tvr­dí Haulík.

Sociológ je presvedčený, že keby KDH v roku 1992 nehlasovalo proti slovenskej ústave či deklarácii o zvrchovanosti, vyššie by zrejme skončil aj Ján Čarnogurský, ktorý obsadil v prieskume trináste miesto. „De facto sa totiž naplnil jeho program, keď hovoril, že raz sa stretneme v Európskej únii – každý so svojou hviezdičkou a stoličkou.“

Tiso a Husák

V prieskume sa objavili aj kontroverzné historické osobnosti ako Andrej Hlinka, Jozef Tiso či Gustáv Husák. „Ľudia nevnímajú len konkrétny akt vyhlásenia samostatnosti, ale aj historický kontext,“ myslí si Haulík.

Historik Zemko je naopak presvedčený, že hodnotiť, ktoré osobnosti z minulosti sa najviac zaslúžili o samostatnosť, je nezmysel. „Oni len v konkrétnom období podporili určitú zmenu, ktorá napokon vyústila do vzniku samostatného štátu v roku 1993.


Kliknite - obrázok zväčšíte.

Slota: Prostý ľud je dezorientovaný

O 15. výročí vzniku Slovenskej republiky sme hovorili s predsedom SNS JÁNOM SLOTOM.

SNS je v prieskume o samostatnosti na ôsmom, vy až na desiatom mieste. Čo na to hovoríte?

„Tí, ktorí boli pri tom, vedia, že to bolo inak, ako to vníma prostý ľud. Ten je totiž vždy dezorientovaný polopravdami a klamstvami, ktorými ho kŕmia médiá. Mne je jedno, či som ôsmy alebo osemdesiaty. Dôležité je, že sme samostatní.“

Hoci Mečiar bol dlho proti samostatnosti, v prieskume s prehľadom vyhral. Čím to je?

„K rozdeleniu republiky prišlo za jeho vlády, takže z tohto pohľadu je to logické. To pozadie však bolo úplne iné. Bývalý federálny minister obrany za HZDS Andrejčák, ktorý bol potom aj slovenským ministrom, napríklad blúznil o spoločnej armáde. Za samostatnosť bola po roku 1990 jedine SNS.“

Prekvapilo vás, že druhý skončil Klaus?

„Nie. Ja si ho nesmierne vážim, je to pragmatik, ktorý veľmi skoro pochopil, že nemá zmysel držať federáciu nasilu.“

Akých bolo tých 15 rokov samostatnosti?

„Slovensko ukázalo, že je životaschopné. S Čechmi sme dokonca väčší priatelia.“

Čo je teraz najväčšou výzvou Slovenska?

„Musíme viac presadzovať svoje národné záujmy. V novej európskej zmluve je veľa otáznikov, nebezpečné sú najmä vízie federálnej Európy. Keby sa presadili, znamenalo by to koniec malých národov.“

Čarnogurský: Som zvyknutý prehrávať

Prečo si najviac ľudí spája samostatnosť s Mečiarom?

„Pretože pod rozhodnutím o rozdelení Československa je jeho podpis.“

Nie je to nespravodlivé?

„Na druhej strane, tým podpisom na seba zobral aj zodpovednosť za ďalší vývoj.“

Podľa prieskumu ste až na 13. mieste, nemrzí vás to?

„Nie. Už som si zvykol, že prieskumy verejnej mienky, a často aj voľby, väčšinou prehrávam (Smiech). Keď som to vyslovil, myslel som najmä na budúcnosť Slovenska v rámci európskej integrácie.“

Podľa sociológa Haulíka by ste boli vyššie, keby KDH v roku 1992 hlasovalo za zvrchovanosť a ústavu. Nebola chyba, že ste boli proti?

„Nie. Napokon, ukázalo sa, že rozdelenie Československa nebolo až takým ťažkým politickým orieškom. Oveľa dôležitejšie bolo zabezpečiť, aby Slovensko smerovalo do eu­rópskych štruktúr. “

Keby bolo v roku 1992 pri moci KDH, kedy by sa Slovensko osamostatnilo?

„Išli by sme na to postupne. Predpokladám, že členom únie by sme sa stali okolo roku 2000.“

Akých bolo tých 15 rokov samostatnosti?

„Vnímam to ako úspešné obdobie slovenských dejín. A nielen preto, že sme považovaní za ekonomického tigra Európy. Kľúčové je, že sme dokázali vlastnými silami vybojovať zásadný politický zápas o smerovanie Slovenska. Nebyť Mečiarovej volebnej porážky v roku 1998, dnes by sme zrejme mali hranice aj víza do väčšiny európskych krajín.“

Čo je teraz najväčšou výzvou Slovenska?

„Predovšetkým musíme čeliť výzve, ktorá prichádza z Maďarska. Historicky platí, že vždy, keď sa Slovensko posunulo o kúsok dopredu, maďarská strana nás tlačila späť – od aktivít proti štúrovcom cez rušenie Matice slovenskej až po Viedenskú arbitráž.“

Ako si to predstavujete?

„Určite nie na tankoch, ako to tvrdí Ján Slota. Jednoducho musíme viac lobovať, aby sme získali medzinárodné spoločenstvo na svoju stranu. V maďarskom prostredí čoraz čas­tejšie zaznievajú výzvy na autonómiu. Je otázkou času, kedy ju oficiálne vytiahne aj SMK. Na to nesmieme pristúpiť.“

(vag)
Stĺpček Petra Schutza
Zakladateľ štátu

Faktom je a zostane, že nebyť Vladimíra Mečiara, 1. januára 1993 by Slovenská republika nevznikla. Žiadny z alternatívnych lídrov, čo boli k dispozícii (Kňažko, Kováč, Móric, Markuš, Čarnogurský a pod.), by nedokázal získať politickú podporu 38 percent hlasov, ktorá viedla k rozdeleniu ČSFR. V tomto sa takmer polovica respondentov výskumu MVK nemýli. Problém je, že na rozhodnutia, ktoré urobil, mu podpora voličov HZDS žiadny mandát nedávala. V programe jeho čudnej strany boli iba nezmysly o piatich možnostiach štátoprávneho usporiadania. Na skutočnosti, že podvádzal, nič nemenia ani varovania politických oponentov, že kto volí HZDS, volí rozpad federácie. Keby v Prahe nesedela reprezentácia, ktorá mala záchvaty už len z pomyslenia, že by s ním a HZDS pokračovali v spoločnom štáte, avanturistická politika Mečiara mohla vyústiť aj do podstatne horších koncov. Spätne si môžeme len zagratulovať k veľkému šťastiu, že sme z dobrodružstva s HZDS vyviazli so zdravou kožou a fungujúcou demo­kra­ciou. Ak toto sa dá pokladať za zásluhu, tak Vladimír Mečiar je zakladateľom štátu.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 984
  2. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 16 945
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 547
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 977
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 528
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 459
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 967
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 456
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu