ĽUBĽANA, BRATISLAVA. „Jedinú vec, ktorú viem o Slovensku, je to, čo mi povedal váš šéf diplomacie, keď prišiel do Texasu,“ pomýlil sa v roku 1999 vtedy ešte guvernér George Bush. Problémom bolo, že sa stretol s politikom zo Slovinska.
Drobný národ spod Álp je pre svet stále veľkou neznámou. V posledných rokoch síce vstúpil do Európskej únie, NATO, prijal euro a nedávno sa na jeho hraniciach skončili aj kontroly. Od začiatku roka má však historickú šancu poriadne sa zviditeľniť. Polroka bude šéfovať bloku 27 členských štátov únie.
Od Miloševiča po úniu
„Pre nás bude úspechom, ak naša dvojmiliónová krajina bez problémov povedie polmiliardovú úniu,“ hovorí slovinská veľvyslankyňa v Bratislave Maja Lovrenčič Sveteková. Prízvukuje, že Ľubľana urobila neuveriteľný pokrok. Ešte pred šestnástimi rokmi bola súčasťou Juhoslávie s Miloševičom a teraz ako prvá z nováčikovských krajín povedie celú úniu.
Práve pre historickú skúsenosť bude jednou z priorít Slovincov integrácia západného Balkánu a vyriešenie štatútu Kosova. Očakáva sa, že počas predsedníctva kosovskí lídri vyhlásia nezávislosť a úlohou Ľubľany bude pomôcť k definitívnemu riešeniu jeho štatútu.
Podľa vyjadrení šéfa diplomacie Dimitrija Rupela pre Reuters jeho krajina urobí maximum, aby dosiahla jednotu únie. Skeptické štáty ako Slovensko či Cyprus budú presviedčať, že Kosovo nebude precedensom pre Európu.
Nápor pre štátnu správu
Šéfovanie Slovincov budú zabezpečovať dve tisícky úradníkov. Vláda uzavrela s opozíciou pakt o neútočení, aby sa mohla sústrediť na európske záležitosti. Francúzi dokonca ponúkli riedkej slovinskej diplomatickej sieti vlastné ambasády, ako prezidentské misie EÚ.
Slovinci sa označujú za tvrdo pracujúcich a organizačne zdatný národ. Ich bývalí partneri Srbi, Chorváti a Bosniaci ich však vnímajú ako skostnatených a povýšeneckých ľudí, ktorým chýba balkánska bezprostrednosť.
Krajina v súčasnosti patrí medzi najbohatších nováčikov v únii, ale pri bližšom pohľade sa potýka s vážnymi problémami. Po prijatí eura bojujú Slovinci s vyše 5percentnou infláciou.
Vláda premiéra Janeza Jansu zase čelí obvineniam z cenzúry tlače potom, čo dosadila vlastných ľudí do štátnych médií.
Priority predsedníctva
l Ratifikácia Lisabonskejzmluvy: Slovinci chcú dohliadať na celý proces a rýchlym schválením doma motivovať ostatných.
l Hladké začlenenie letísk nových členov do schengenského systému do začiatku marca.
l Štatút Kosova: Slovinci sa pokúsia využiť svoje kontakty na Balkáne a sprostredkovať dohodu medzi Belehradom a Prištinou.
l Klimatické zmeny: Snaha o znižovanie emisií , efektívnejšie využívanie energií.
l Pokračovanie prístupových rokovaní s Tureckom a Chorvátskom, očakáva sa uzatvorenie niekoľkých kapitol. Vzťahy so Záhrebom však komplikuje spor o vodnú hranicu v Piranskej zátoke.
l Logom predsedníctva je dubový list. Symbolizuje odolnosť a húževnatosť Slovincov.