„Deň nezávislosti“ vláda oslávi neskôr

Jubilejné 15. výročie vzniku samostatného Slovenska oslávi vláda o deň neskôr a mimo hlavného mesta.

1. januára 1993 vznikla samostatná Slovenská republika. Niektorí spomínali na vojnové Slovensko a jeho prezidenta Jozefa Tisa. Politici prišli pozdraviť ľudí na námestie.1. januára 1993 vznikla samostatná Slovenská republika. Niektorí spomínali na vojnové Slovensko a jeho prezidenta Jozefa Tisa. Politici prišli pozdraviť ľudí na námestie. (Zdroj: FOTO – ČTK)

BRATISLAVA. Štátny sviatok, Deň vzniku Slovenskej republiky, oslávia politici ako každý rok. Traja najvyšší ústavní činitelia i ďalší koaliční a opoziční politici sa chystajú na novoročnú omšu, zúčastnia sa aj na prezidentskom odovzdávaní štátnych vyznamenaní a slávnostnej recepcii.

Hlavné oslavy pripravuje Úrad vlády až o deň neskôr, na 2. januára v Martine. Podpredseda vlády Dušan Čaplovič zo Smeru oslavy mimo hlavného mesta vysvetľuje potláčaním 'bratislavocentrizmu'. „Som veľmi rád, že oslavy sa uskutočnia v meste, ktoré sa zaslúžilo o emancipačný proces slovenského národa v minulosti.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

V budove Matice slovenskej bude v stredu mimoriadne zasadanie vlády, na ktorom prijme slávnostné vyhlásenie pri príležitosti 15. výročia vzniku Slovenskej republiky.

Premiér Robert Fico, prezident Ivan Gašparovič a predseda parlamentu Pavol Paška potom položia vence na Národnom cintoríne.

Nakrútili krátky film

O piatej popoludní sa začnú na Divadelnom námestí v Martine oslavy pre verejnosť. Premietať sa má krátky film o histórii Slovenska nazvaný Sme tu 15 rokov.

„S krátkymi príhovormi vystúpia traja najvyšší ústavní predstavitelia, ako aj kardinál Ján Chryzostom Korec,“ povedal Róbert Žanony z Úradu vlády.

Keďže na oficiálnych štát­nych oslavách sa zúčastní celé vedenie Smeru, stranícke oslavy výročia sa neplánujú, povedala hovorkyňa strany Katarína Kližanová­Rýsová.

SkryťVypnúť reklamu

HZDS bude oslavovať v marci

Jubilejné výročie sa chystajú oslavovať aj dve menšie vládne strany, ktoré sa považujú za štátotvorné. Nevedia však zatiaľ presne ako a kedy.

„HZDS bude oslavovať spolu s vlastným výročím, ktoré je v marci. Dátum ešte presne nie je stanovený. Podrobnosti zatiaľ nebudem prezrádzať,“ povedala poslankyňa Katarína Tóthová.

„My sa nesústredíme len na jeden deň, SNS bude celý rok 2008 ponímať ako rok 15. výročia samostatného Slovenska. Pripravujeme rôzne akcie, kampane a stretnutia,“ povedal poslanec SNS Rafael Rafaj.

Opozičné strany oslavy nepripravujú. „Iniciatívu by mali prebrať najvyšší ústavní činitelia, napríklad ako pri 10. výročí, keď vtedajší predseda parlamentu Pavol Hrušovský zvolal slávnostné zasadnutie parlamentu,“ povedal hovorca KDH Martin Krajčovič.

SkryťVypnúť reklamu

Sociológ Pavel Haulík si myslí, že okrem politikov veľa ľudí výročie oslavovať nebude. „Aj výročie vzniku Slovenska zatiaľ patrí medzi sviatky, ktoré nebyť toho, že je Nový rok, skončia zrejme len pri dni pracovného voľna.“

Plán osláv

Utorok, 1. január Bratislava

11.00 slávnostná omša, Katedrála sv. Martina,

14.30 prezident Ivan Gašparovič odovzdá štátne >vyznamenania,

15.30 slávnostná recepcia pri príležitosti vzniku republiky, >stará budova Národnej rady,

Streda, 2. január Martin

14.45 slávnostné rokovanie vlády, sídlo Matice slovenskej

17.00 oslavy vzniku samostatného Slovenska pre verejnosť, príhovory prezidenta, predsedu parlamentu a premiéra, Divadelné námestie.

Na námestí bol dav ako počas revolúcie

SkryťVypnúť reklamu

Vladimír Mečiar bol pre ľudí, ktorí si želali rozpad Československa, v roku 1993 hrdinom. Mnohí vyšlisamostatnosť republiky sláviť na námestia.

Václav Klaus ako český premiér a Vladimír Mečiar ako slovenský sa v roku 1992 dohodli, že spoločný štát oboch národov ku koncu decembra zanikne. Občania nedostali v referende možnosť vyjadriť sa, či chcú, aby Československo ďalej existovalo.

Prvého januára 1993 tak na mape sveta vznikli dva nové štáty Slovenská a Česká republika. V zahraničí dodnes považujú rozpad nášho bývalého spoločného štátu mierovým spôsobom za malý zázrak.

Najskôr uznanie, potom oslava

Hlavné oslavy vzniku samostatného Slovenska prebehli na Námestí SNP v Bratislave, kde Bratislavčania zároveň slávili Silvester. Politici sa tam presunuli po prípitku vo vládnom hoteli Bôrik.

SkryťVypnúť reklamu

„Spolu s ďalšími členmi vlády sme stáli v hoteli Bôrik po boku predsedu vlády Vladimíra Mečiara. Tomu s úderom polnoci začali do rúk odovzdávať písomné uznania vzniku nového štátu Slovenskej republiky veľvyslanci mnohých krajín,“ hovorí vtedajšia ministerka spravodlivosti za HZDS Katarína Tóthová.

Ministri sa potom vybrali medzi ľudí na Námestie SNP do centra Bratislavy, kde sa konali hlavné oslavy. Boli tam tisíce ľudí.

„S klasickým vítaním Nového roku sa to nedá porovnávať, ľudia spievali, tancovali, uvedomovali si, že to je niečo nové, že národ bude mať konečne svoju samostatnú demokratickú republiku,“ hovorí po 15 rokoch vtedajší podpredseda parlamentu Marián Andel zo SNS.

Oslavy sprevádzal hluk silvestrovskej polnoci

Ďalší podpredseda parlamentu z tohto obdobia Augustín Marián Húska z HZDS si spomína, že tam „bol dosť veľký hluk, keďže to bol pokus spojiť oslavu vzniku druhej slovenskej štátnosti s oslavou konca roku“.

SkryťVypnúť reklamu

Jozef Prokeš, vtedajší podpredseda vlády za SNS, odhaduje, že na námestí boli desaťtisíce ľudí „ako počas revolúcie“. Tóthovej z atmosféry najviac utkveli vlajúce slovenské zástavy nad hlavami.

Oslavy pokračovali aj na druhý deň, vo filharmónii sa napríklad konal slávnostný koncert.

„Ráno som sa bol pozrieť na Bratislavu ako na hlavné mesto štátu a videl som, že pred hlavnou poštou sa začína vytvárať veľký rad. Ľudia kupovali známky vydané pri príležitosti vzniku Slovenska, tak som sa do radu postavil aj ja,“ spomína Húska.

FOTO – ČTK

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  3. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  7. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  8. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  1. Spoločnosť sa dištancuje od falošnej investície
  2. Potrebujete vypnúť, ale letná dovolenka je ešte v nedohľadne?
  3. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  5. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  6. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  7. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  8. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 11 192
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 592
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 197
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 570
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 385
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 206
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 1 855
  8. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 1 833
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu