BRATISLAVA. Koruna budúci rok pravdepodobne končí. Väčšina analytikov odhaduje, že Slovensku sa podarí splniť základné požiadavky na prijatie eura a na spoločnú menu prejdeme už v januári 2009.
Ak sa tento scenár naplní, korunami budeme síce platiť ešte celý budúci rok, na trhu sa však s korunou bude obchodovať už iba približne šesť mesiacov. Európska únia by totiž začiatkom júla mala vyhlásiť konečný výmenný kurz, za ktorý sa pri vstupe do eurozóny budú koruny vymieňať za eurá.
Po tomto rozhodnutí obchodníci na devízových trhoch stratia motív na obchody a špekulácie. Aj na dovolenky a cesty do zahraničia budú banky ľuďom zamieňať eurá za kurz rovnaký alebo veľmi blízky konverznému.
Čaká sa na rozhodnutie Európskej únie
Budúci rok až do stanovenia výmenného kurzu by sa naša mena podľa obchodníka Tatra banky Borisa Somorovského mala pohybovať medzi 32,50 až 33,80 koruny za euro.
Vývoj bude závisieť od postoja Európskej komisie a Európskej centrálnej banky k pripravenosti Slovenska na zavedenie eura. To by malo prísť v priebehu mája, najneskôr však v júni. Z neho bude už zrejmé, či nám únia euro od roku 2009 povolí, alebo nie. To bude jedna z najdôležitejších udalostí, ktorá ovplyvní ďalší vývoj koruny.
Ak nám euro nepovolia, čo je v súčasnosti podľa analytikov málo pravdepodobné, koruna sa môže na krátky čas výrazne oslabiť. V súčasnosti sa jedno euro na trhu predáva okolo 33,60 koruny.
„Nevylučujem, že pri naplnení tohto negatívneho scenára by sa kurz dostal až nad 35 korún,“ povedal obchodník Somorovský.
Oveľa pravdepodobnejšie je, že nás do eurozóny vezmú a od januára 2009 už budeme platiť v eurách. Podľa prieskumu Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy medzi slovenskými analytikmi je pravdepodobnosť, že euro prijmeme v stanovenom termíne až 75-percentná.
Kladné stanovisko únie korune pomôže. „Ak nás zoberú, koruna sa mierne posilní. Reakcia trhu však nebude taká prudká ako v prípade negatívneho stanoviska,“ povedal Somorovský.
Stanovisko Európskej komisie a centrálnej banky nebude definitívne. Formálne by mali vstup do eurozóny odobriť ešte Európska rada a Európsky parlament.
Oficiálny kurz sa asi zmení
Korunu v nasledujúcom roku ovplyvní aj prípadná zmena jej centrálnej parity, teda oficiálneho kurzu k euru v systéme ERM II. Ten je v súčasnosti 35,442 koruny za euro, ekonómovia očakávajú posilnenie meny pod 33 korún za euro. Takzvaný konverzný kurz krajín, pri ktorom sa definitívne mení národná mena za euro, sa doteraz určoval podľa centrálnej parity. Jej zmenou by sa zvýšili šance Slovenska, že euro zavedie pri výhodnejšom kurze. „Očakávam, že sa uskutoční ešte jedna revalvácia centrálnej parity. Nová parita by však už pravdepodobne bola aj konverzným kurzom,“ povedal ekonóm ČSOB Marek Gábriš.
Konverzný kurz únia zverejní asi v júli. Gábriš ho odhaduje na 32,30 koruny za euro. Odhady prieskumu Ineko hovoria o 33,63 koruny za euro.
Euro tento rok prvýkrát
stálo menej ako 33 korún
Slovensko do systému ERM II vstúpilo v novembri 2005 s kurzom 38,455 koruny za euro. Tento rok v marci sa stredový kurz znížil na 35,442 koruny.
Koruna sa počas pobytu v ERM II môže odchýliť od oficiálneho kurzu o 15 percent na jednu aj na druhú stranu.
Táto udalosť korunu v tomto roku ovplyvnila najviac. Po marcovej zmene parity sa koruna na trhu posilnila na historických 32,72 koruny za eur.
Potom nasledovali pre korunu pokojnejšie mesiace. No na jeseň trhom zamávali informácie z Eurostatu, ktorý prehodnocoval štátny rozpočet a hrozilo, že deficit by mohol byť vyšší ako 3 percentá HDP, ktoré sú potrebné na vstup do eurozóny. Mena sa oslabila z 33,60 na 34,20 koruny za euro.
Potom sa situácia znovu upokojila. Ministerstvo financií potvrdilo, že ak by bol problém, bude viac šetriť, aby rozpočet bez problémov vyhovel eurokritériám.
Dočasne korunu oslabila aj koaličná kríza, ktorú vyvolali špekulatívne predaje reštitučných pozemkov. Krízu koalícia prekonala. „Od tohto momentu sa negatívna nálada zmiernila a koruna sa začala postupne posilňovať,“ povedal Somorovský.
Väčšiemu posilneniu bránili dosahy hypotekárnej krízy USA, ktoré ovplyvňujú aj investorov na devízovom trhu v strednej Európe.
Kliknite - obrázok zväčšíte.
Kroky k euru
Máj až jún - Európska únia bude hodnotiť, či Slovensko splnilo kritériá na zavedenie eura.
Júl - rozhodnutie Európskej rady o tom, či Slovensko splnilo podmienky pre euro. Ak áno, stanoví sa kurz, pri ktorom sa koruna bude v januári 2009 vymieňať za euro.
August - ceny tovarov a služieb, faktúry, výplatné pásky sa začnú povinne uvádzať súbežne v korunách aj v eurách (až do konca 2009).
September až december - predzásobenie NBS, komerčných bánk a obchodníkov eurovými mincami a bankovkami.
Zdroj: Národná banka Slovenska
Nevidím nijaké zásadné dôvody na oslabenie slovenskej koruny v budúcom roku. Skôr je tu priestor na mierne posilnenie.
Boris Somorovský, devízový obchodník Tatra banky