Odborári chcú ísť štrajkovať

Odborári v priemysle žiadajú o sedem percent navýšenie miezd. Firmy majú iné predstavy, ponúkajú 3,5 percenta. Prípadný štrajk a výpadok výroby v závodoch automobilieka elektrotechnického priemyslu by vyšiel draho.

Odborári hrozia, že ak zamestnávatelia nezvýšia mzdy o sedem percent, vyvolajú v podnikoch ostré štrajky.Odborári hrozia, že ak zamestnávatelia nezvýšia mzdy o sedem percent, vyvolajú v podnikoch ostré štrajky. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – ČTK)

BRATISLAVA. Odborári prišli s požiadavkou navýšenia miezd vo vybraných odvetviach priemyslu o sedem percent. Ak im zamestnávatelia neustúpia, hrozia ostrým štrajkom. Zamestnávatelia ponúkajú zvýšenie platov o polovicu nižšie, ako žiadajú odborári. Tvrdia, že príliš rýchly rast miezd môže zvýšiť infláciu, čo v konečnom dôsledku povedenie k reálnemu zníženiu platov pre ľudí v priemysle. Všetko je zatiaľ v štádiu rokovania, výsledok bude známy v januári.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Každý chce zvýšiť inak

Odborové združenie KOVO tvrdí, že ich požiadavka na sedempercentné zvýšenie platov vychádza z predpokladov rastu ekonomiky a miezd v hospodárstve na budúci rok. „Na budúci rok majú mzdy v národnom hospodárstve reálne stúpnuť o 6,6 percenta. Myslíme si, že to bude možno aj o trochu viac,“ povedal vedúci úseku ekonomiky, kolektívneho vyjednávania a legislatívy OZ KOVO Stanislav Tarnovský.

SkryťVypnúť reklamu

S rovnakými argumentmi prichádzajú aj zamestnávatelia. Ale navýšiť mzdy chcú o polovicu menej, ako si žiadajú odbory. „Naša požiadavka na zvýšenie miezd o 3,5 percenta je reálna. Vychádzame z predpokladov rastu produktivity práce na budúci rok,“ povedal Juraj Borguľa z Republikovej únie zamestnávateľov. Podľa neho bude na budúci rok nižší rast HDP, ako aj produktivity práce oproti tomuto roku. To by sa malo odzrkadliť aj na raste miezd v odvetví.

Nielen odborárski predáci sú si vedomí najbližších vyhliadok na hospodárske spomalenie na našom hlavnom exportnom teritóriu a v eurozóne. Rovnako dobre poznajú aj ostrú regionálnu konkurenciu pri výbere umiestnenia nových výrobných závodov zahraničných investorov vo východnej Európe. „V takomto prostredí sa eskalácia napätia až do fázy štrajku javí byť skôr kontraproduktívna,“ povedal hlavný analytik Volksbank Slovensko Research Vladimír Vaňo.

SkryťVypnúť reklamu

Priestor na navýšenie je

Žilinská automobilka Kia ohlásenú akciu odborárov nekomentovala. „Máme podpísanú kolektívnu zmluvu so zamestnancami, ktorá platí do roku 2010. O platových podmienkach na budúci rok momentálne rokujeme,“ povedal hovorca Kia Dušan Dvořák. Automobilka dala zástupcom zamestnancov v ich podniku aj oficiálny návrh, zatiaľ ho však nebude verejne zverejňovať.

„Elektrotechnický a automobilový priemysel má dynamiku, je tam priestor na zvýšenie miezd,“ tvrdí Tarnovský. Všetko však bude predmetom ďalších rokovaní. Odbory otvorili štyri rokovania o kolektívnych zmluvách v elektrotechnickom, strojárskom a hutníckom priemysle.

Kedy sa však proces rokovaní ukončí, odbory zatiaľ nevedia. „Napríklad hutníci dostali náš návrh, ale zatiaľ sa nevyjadrili, presný termín s nimi nemáme ešte určený,“ povedal Turnovský. So zástupcami elektrotechnického priemyslu budú odbory rokovať už 10. januára.

SkryťVypnúť reklamu

Nedostatok ľudí zvyšuje platy

Jedným z hlavných problémov, s ktorými sa musia podniky dnes vyrovnať, je nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Firmy si medzi sebou preťahujú zamestnancov a ponúkajú im vyššie platy.

„Zvyšujú sa teda mzdy aj mimo kolektívneho rokovania, čo môže vytvoriť tlak na rast inflácie a nemusíme preto splniť maastrichtské kritériá. Ale to je už vecou vlády,“ povedal Borguľa.

Firmy sa zatiaľ odmietli vyjadriť, čo urobia v prípade ostrého štrajku. Borguľa iba poznamenal, že zorganizovať štrajk nie je také jednoduché. Odborári otvorili kolektívne rokovanie. Ak rokovania nebudú prebiehať podľa ich predstáv, môžu vyhlásiť štrajkovú pohotovosť a o 60 dní aj štrajk. Reálne by to mohlo byť niekedy vo februári.

Škody, ktoré by ostrým štrajkom vznikli, sa dajú iba ťažko odhadnúť. Priemerné mesačné tržby elektrotechnického priemyslu za prvých desať mesiacov tohto roku dosahujú približne 23 miliárd, v prípade výroby dopravných prostriedkov je to približne 32,5 miliardy mesačne.

SkryťVypnúť reklamu

„Prípadný výpadok produkcie dominantne exportných odvetví by sa asi najcitlivejšie prejavil na nádejne sa zlepšujúcej bilancii slovenského zahraničného obchodu,“ povedal Vaňo.

Podľa Borguľu sa dajú výpadky len ťažko vyčísliť: „Za jeden deň sa v PSA vyrobí 600 áut, vo Volkswagene 1000, v Kia 800. Toto všetko by ostalo v továr­ňach stáť. K tomu treba pridať aj dodávky od subdodávateľov.“

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 541
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 232
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 704
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 983
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 009
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 950
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 822
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 453
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu