Pakistan oplakáva Bénazír ohňom

Pakistanci včera pochovali zavraždenú líderku opozície. Tisíce jej stúpencov sa zapojilo do násilností počas protestov proti Mušarrafovi v uliciach pakistanských miest.

Pakistanskí policajti odstraňujú zapálené pneumatiky a kamene, ktorými demonštranti blokovali ulice Islamabadu.Pakistanskí policajti odstraňujú zapálené pneumatiky a kamene, ktorými demonštranti blokovali ulice Islamabadu. (Zdroj: SITA/AP)

ISLAMABAD, BRATISLAVA. Biela sanitka s rakvou zavraždenej Bénazír Bhuttovej sa včera len pomaly predierala zástupmi ľudí, ktorí prišli na pohreb svojej expremiérky.

Poslednú päťkilometrovú cestu Bhuttovej z jej rodnej dedinky Naudero k rodinnej hrobke v mauzóleu v Garhi Khuda Bakš zdolávala celú hodinu. Desaťtisíce stúpencov Pakistanskej ľudovej strany prevažne z provincie Sindh sledovali, ako drevenú truhlu zabalenú vlajkou v národných farbách uložili vedľa ostatkov jej otca, expremiéra Zulfikara Alího Bhutta.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Násilie vzrastá

Smútočný obrad pripomínal júlový pohreb vodcu Červenej mešity Abdula Rašída Gházího, na ktorom jeho stúpenci sľubovali vypuknutie islamskej revolúcie. Smrť ženy, ktorá mala veľké šance stať sa tretíkrát predsedníčkou vlády, rozpútala v Pakistane násilie.

To akoby napĺňalo výhražné slová islamských radikálov. Už v čase pohrebu strieľali policajti do demonštrantov v meste Hyderabad, kde sa Bhuttovej stúpenci až príliš rozohnili. V Karáči, Islamabade a Pešaváre ľudia podpaľovali autá a obchody. Len v provincii Sindh podľa agentúrnych zdrojov zapálili 25 bánk, najmenej sto áut a pre nepokoje bola odstavená aj vlaková doprava.

Armáda nasadila v oblasti až 16–tisíc vojakov. Policajné zložky majú rozkaz strieľať, ak niekto priamo ohrozuje životy ľudí či verejný majetok. Počas násilných stretov odvčera prišlo v Pakistane o život najmenej 25 ľudí. Zavraždenie Bhuttovej len dvanásť dní pred voľbami skomplikovalo situáciu v opozícii. Expremiér Naváz Šaríf už vyhlásil, že bude voľby bojkotovať. Opozičné strany žiadajú prezidenta Mušarrafa, aby odstúpil a vyzývajú na celonárodný štrajk.

SkryťVypnúť reklamu

Prezident na ich výzvy neodpovedal, potvrdil však termín konania volieb na 8. január. Z útoku na Bhuttovú obvinil islamských militantov pôsobia­cich na hranici s Afganistanom.

K útoku sa v denníku Asian Times prihlásila afgánska vetva al–Káidy. Pakistanské ministerstvo vnútra na základe dôkazov od spravodajských služieb túto informáciu potvrdilo.

Podľa najnovších dôkazov tiež vylúčilo ako príčinu smrti zastrelenie. Bhuttová si v snahe ukryť sa pred streľbou udrela hlavu do posuvnej páky na streche auta, ktorá jej rozbila lebku.

Pakistan čaká neistota

Aj keď prezident Mušarraf trvá na konaní volieb, je otázne, či sa mu podarí získať na svoju stranu podporu rozdeleného národa, aby vyviedol krajinu z najväčšej krízy od svojho nástupu k moci v roku 1999.

SkryťVypnúť reklamu

Svetové burzy reagovali poklesom na dianie v Pakistane a cena ropy dosiahla svoje mesačné maximum po tom, ako vo štvrtok oznámili zavraždenie Bhuttovej. Nepokoje sú ďalšou príležitosťou pre armádu, aby upevnila svoje postavenie.

Situácia sa môže ešte zhoršiť, ak členovia Pakistanskej ľudovej strany začnú masovo demonštrovať proti súčasnej vláde. Atentát totiž ešte viac zomkol protimušarrafovské sily, najmä z radov súdnictva a mimovládnych organizácií.

Bez Bhuttovej nemá Mušarraf v opozícii politika, s ktorým by v prípade zostavovania vlády mohol rokovať.

Mušarraf už nemá súpera

Bénazír Bhuttová nebola len pokračovateľkou slávnej politickej dynastie.Bola jedinou reálnou alternatívou k prezidentovi.

Vyzerá vystrašene a ostýchavo, jej dievčenský pôvab však pridáva celému obrázku na vznešenosti. Na slávnej fotografii z roku 1972 akoby zatienila aj indickú premiérku Indíru Gándhiovú, ktorú vtedy navštívil jej otec, pakistanský prezident, neskôr premiér, Zulfikar Alí Bhutto.

SkryťVypnúť reklamu

Jedinečná Bénazír

O pätnásť rokov neskôr už má na tvári sebavedomý výraz, keď víťazným gestom oznamuje svojim priaznivcom, že si práve zvolili za premiéra prvú moslimku v histórii. Akoby jej meno, ktoré v preklade znamená „jedinečná“, predpovedalo jej budúcnosť. Napriek tomu, že mala dvoch bratov, stala sa politickým nástupcom svojho otca práve ona.

V rodinnej hrobke

Rovnako ako on však za svoju vieru v demokraciu a občianske princípy zaplatila tú najvyššiu cenu. Včera pochovali vedľa Zulfikara Bhutta aj jeho posledné dieťa. V roku 1985 našli jeho syna Šáha Naváza otráveného vo Francúzsku, o jedenásť rokov neskôr zastrelili mladšieho Murtazu v Karáči.

V mauzóleu v Garhi Khuda Bakš Pakistanci včera nepochovali len dcéru svojho exprezidenta, ale aj ženu, ktorá bola pre mnohých v krajine, ale aj v Bielom dome, riešením problému menom Mušarraf.

SkryťVypnúť reklamu

Opozícia bez lídra

Jej Pakistanská ľudová strana, ktorej roky dominovala, nemá pripraveného žiadneho silného nástupcu. Bhuttovej manžel Asíf Zardári je síce horúcim kandidátom, chýba mu však charizma a ťaží ho korupčná minulosť. Ich syn Bilával je zase primladý. Obaja pomáhali včera uložiť telo Bénazír Bhuttovej do hrobu. Prileteli z Dubaja a v tradičných bielych čiapkach, aké sa nosievajú v provincii Sindh, boli so slzami v očiach vďačnou korisťou fotografov.

Blízko k ľuďom

Fotograf John Moore bol zrejme posledný, kto Bénazír Bhuttovú vyfotil. Podľa neho bola šťastná, že môže byť tak blízko pri svojich priaznivcoch.

Charizmatická pakistanská expre­miérka práve dorečnila (na snímke Reuters) a nastúpila do svojho vozidla. Davy jej priaznivcov sa tlačili popri ceste v Rávalpindí, aby ešte zamávali svojej favoritke na rozlúčku. Netušili, že ju odprevádzajú na druhý svet.

SkryťVypnúť reklamu

„Bol som prekvapený, keď som videl, ako sa Bénazír Bhuttová objavila v otvorenej streche auta, aby zamávala svojim stúpencom,“ povedal televízii CNN americký fotograf agentúry Getty Images John Moo­re. Bol zrejme posledným, kto ešte stihol odfotiť líderku pakistanskej opozície pred tým, ako na ňu zaútočil bombový atentátnik.

„Dostal som sa tak blízko, ako sa len dalo a vyfotil ju. Potom sa zrazu ozvali výstrely a ona zmizla dole, prepadla sa tou strechou,“ opisoval atentát Moore, ktorý bol od miesta činu asi dvadsať metrov. Bhuttovú fotografoval aj pri jej návrate v Karáči, kde len o vlások unikla smrti.

Moore sa obával, že aj pri druhom vystúpení by mohlo dôjsť k útoku. „Keď som hovoril s ľuďmi okolo, vraveli, že veľa ďalších sa bojí,“ vysvetľoval, prečo prišlo do Rávalpindí len päť–až osemtisíc ľudí. „Bola vo svojom živle,“ opísal svoje dojmy z Bhuttovej krátko pred jej smrťou. „Chcela byť jednoducho blízko k ľuďom.“

SkryťVypnúť reklamu

(čtk, toh)

Zapálenými sviečkami si Bénazír Bhuttovú uctili aj Pakistanci žijúci v New Yorku. V Pakistane desiatky prívržencov pomáhali s prevozom rakvy z nemocnice.

Obchody, vládne budovy a autá boli vypálené. Snažíme sa mať situáciu pod kontrolou, ale emócie ľudí sú rozjatrené.

Azhár Alí Farúkí, policajný dôstojník v Karáči

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 632
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 389
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 725
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 229
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 393
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 765
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 919
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 311
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu