BRATISLAVA. Drahšie lieky by mali byť od januára lacnejšie, lacnejšie zdražejú. Spôsobí to zmena marží. Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že pacienti zmenu neuvidia.
Ak si doteraz mohol distribútor na lieky pridať maržu 11 a lekáreň 21 percent, od januára rozdelí ministerské nariadenie lieky do pásiem a v každom bude určená marža pre distribútora aj pre lekárnika.
„Hranica, na ktorej sa budú ceny lámať, je asi 200 korún,“ vysvetľuje Tibor Czuľba, šéf košickej Slovenskej lekárnickej komory.
Zdražejú niektoré bežné lieky ako paralen, panadol baby, aspirin či liek pre alergikov zodac. Zlacnejú špeciálne lieky napríklad pri onkologických ochoreniach či pri zlyhávaní obličiek. Tiež by sa mala znížiť cena antikoncepcie a liekov na poruchy erekcie, ako je viagra.
So zmenou marže sa od januára mení kategorizácia, ktorá určuje, koľko za liek platí poisťovňa a koľko pacient.
Silvia Balásziková, hovorkyňa ministerstva, tvrdí, že zmeny ceny pre pacientov vyrovnávajú zmeny v kategorizácii. „Pri lacných liekoch, ktoré po zavedení degresívnej obchodnej prirážky mierne zdražejú, úmerne narastie úhrada zdravotných poisťovní. Doplatok pacienta sa vo väčšine prípadov teda nezmení, pri mnohých liekoch poklesne.“
Lekárnici dosahy na pacientov zatiaľ nevedia posúdiť, preceňovať lieky budú až 31. decembra. Czuľba však hovorí, že doteraz sa každá kategorizácia dotkla aj pacientov a zvýšili sa ich úhrady.
Pacienti už informácie o zmenách cien liekov zachytili a pred Vianocami sa predzásobili. Sína Niku, predseda Asociácie dodávateľov liekov, hovorí, že v decembri zaznamenali extrémne predaje liekov na predpis.
Keďže sa budú meniť ceny, niektoré lekárne zostanú prvé dni roka zatvorené. Iné zmenia údaje v počítači, ale nie na baleniach. Czuľba však hovorí, že pacienti to nepocítia. Zatvorenie lekárne musí vopred odsúhlasiť samosprávny kraj, ktorý zabezpečí, aby aspoň jedna lekáreň v okolí zostala otvorená.
Balásziková hovorí, že degresívna marža „prispeje k racionálnemu využívaniu verejných zdrojov a tie môžu byť využité na skvalitnenie zdravotnej starostlivosti“. Ministerstvo verí, že na liekoch sa ušetrí prvý rok 400 miliónov a ďalší až 800 miliónov korún.
Rezort si od opatrenia sľubuje, že lieky budú dostupnejšie pre nemocnice.
Distribútorov mrzí, že v prípade nemocníc ministerstvo odmietlo ich pripomienky. Nika hovorí, že ak bola priemerná marža pre nemocnice 7,7, od januára klesne na 3,3 percenta. Nemocnice pritom platia s ročným meškaním a distribútorom dlhujú asi dve miliardy.
Autor: haj