atrách lyžoval pápež Ján Pavol II. Lyže boli vyrobené z dvoch typov dreva. Z jaseňa a javora. Tvrdšie drevo výrobca umiestnil pod pätu.
„Lyže som začal zbierať dávno. Prvé moje lyže odložil otec a odvtedy som si odkladal všetky. Neskôr som k nim pridal lyže, ktoré som kúpil, alebo mi ich darovali,“ hovorí zberateľ . Najstaršie lyže v prvom slovenskom múzeu lyžovania majú vyše 130 rokov. Švajčiarske vyrobené z jaseňového dreva majú na špici vypálený helvétsky kríž. Bobák tvrdí, že viazanie malo už pred vyše sto rokmi základ dnešného skialpinistického systému. Pevná špička a voľná päta umožňovala lyžovať aj kráčať. Neskôr k viazaniu pribudla kovová brzda na konci lyže, ktorá pri pohybe do kopca zabraňovala podklzávaniu.
Novodobú históriu prezentujú lyže Franza Klammera a fenomenálneho švédskeho slalomára Ingemara Stenmarka, ale aj slovenských reprezentantov. Zberateľ hovorí, že kvalitné lyže sa hľadajú ťažko. Zo 40 párov, ktoré získa, sú použiteľné približne štyri.
Aj napriek tomu, že Múzeum lyží v Podkoniciach je jediné na Slovensku, Igorovi Bobákovi sa nedarí získať peniaze na jeho prevádzku a rekonštrukciu. Informácie o Bobákovom súkromnom múzeu sa objavili na oficiálnom portále Slovakia travel. V internetovom zozname European Ski Museums však nefiguruje.
Najstaršie múzeum lyží založili v roku 1923 v nórskom Frognerseterene. Počas Olympijských hier v Osle v roku 1952 ho presťahovali do dva kilometre vzdialeného Holmenkollenu. Známe fínske múzeum v Lahti a americké Colorado Ski Museum otvorili až v 70. rokoch.