NITRA. K dôchodcovi vo Vyškoviach nad Ipľom v okrese Levice prišli zlodeji akože s vianočným príspevkom a ukradli mu 27-tisíc korún.
Techniky okrádania starých ľudí zlodeji stále zlepšujú. Používajú simulované nehody, vydávajú sa za falošných plynárov, elektrikárov, vodárov, podomových predavačov či oznamovateľov výhier. Chodia ich okrádať aj pod zámienkou sčítavania peňazí pre prechod na euro.
„Zvyčajne prinesú peniaze, chcú vyplatiť preplatok, no podávajú iba veľkú bankovku. Keď človek hľadá drobné, zistia skrýšu peňazí, odpútajú jeho pozornosť a okradnú ho,“ hovorí Miloš Fábry z tlačového oddelenia nitrianskej polície.
Dve ženy okrádali babku v Komárne. Najprv ju žiadali o 20-tisíc na záchranu života českého šoféra kamiónu, ktorého musia po havárii operovať. Keď ich doviedla domov a dala im peniaze, zrazu žiadali až 50-tisíc. Vraj majú pri sebe len doláre. „Prosia a plačú, ruky bozkávajú a ďakujú. Takto dokážu človeka presvedčiť, aby vybral z banky ďalšie peniaze. S peniazmi vo vrecku a slzami v očiach nechajú u dôchodkyne ako zálohu kapsičku s dolármi. Keď dlho nechodia vrátiť dlh, dôchodkyňa zistí, že sú tam len papiere,“ povedal Fábry.
Plač a malé dieťa zaberú
Podvodníci sú zvyčajne vo veku 30 až 40 rokov. Objavia sa dopoludnia alebo krátko popoludní. Obyčajne vystupujú ako českí cudzinci. S taškami a dieťaťom na rukách žiadajú o pomoc starého človeka. Opisujú mu svoju svoje útrapy – mali haváriu, nepojazdné auto, potrebujú na operáciu. Ten sa nad nimi zľutuje, zoberie ich domov a aj založí. Aby vzbudili dôveru, nechajú mu tam zálohu – kufre, peňaženku, v ktorých sú len papiere. Niekedy dôchodca zistí, že okrem peňazí, ktoré im požičal, mu chýbajú ďalšie.
„Ako som im mohol veriť?“ chytil sa za hlavu takto okradnutý dôchodca z Jelenca a hanbí sa, že tiež naletel.
Takýchto krádeží a podvodov je niekoľko desiatok ročne. Podvodníci neokrádajú starých ľudí v mieste bydliska, vyberajú si vždy iné okresy a kraje. Vlani polícia zadržala dve ženy zo Serede. Vyšetrovateľ im preukázal, že za takmer dva roky okradli 23 ľudí a získali milión korún.
Zlodej prišiel pred Vianocami aj k 87-ročne babke v Behynciach v okrese Topoľčany. Povedal, že ide sčítať peniaze pred zmenou na euro. Žena ho pozvala dnu, vyložila mu na stôl 91-tisác korún, o ktoré prišla.
Dôverčivosť
„Starí ľudia sú dôverčiví ako malé deti. Prejavujú sa u nich psychologické zmeny - nábeh na stareckú demenciu,“ hovorí gerontologička Fakultnej nemocnice v Nových Zámkoch Iveta Szillágyiová.
„Sú ideálni ako obete pre podvodníkov. Majú zmeny vnímania, pamäte, schopnosti usudzovania a zníženú kritickosť,“ podotkla klinická psychologička Priska Rodinová.
Bývalý vysokoškolský učiteľ psychológie Štefan Knotek povedal, že dôchodcovia strácajú priateľstvá, teda spoločenskú istotu a žiadosť o pomoc pokladajú za navrátenie sociálneho kontaktu.
Zlodeji s nimi komunikujú a poľutujú ich. Osamelým dobre padne, ak ich niekto vypočuje a cítia sa za to byť dlžní. Za dobro očakávajú dobro. Zlodeji vedia, že nie je ťažké získať si ich dôveru tak, že im zahrajú na city.
Aká bude ďalšia generácia
Geriatrička Szillágyiová si myslí, že ak zostarne súčasná mladá generácia, bude voči podobným vplyvom odolnejšia, lebo jej výchova nie taká konzervatívna ako súčasných dôchodcov. Psychológ Knotek zasa hovorí, že dôverčivosť starých ľudí sa o desiatky rokov naopak zvýši. „Ak budú dožívať izolovane či v starobincoch, citové väzby budú chýbať, čo je k emocionálnemu zneužitiu iba krôčik.“
Ako sa dá voči podvodom brániť? „Zlepšením informovanosti. Dôchodcovia by mali mať s kým prehodiť slovo v rodinných, susedských a priateľských vzťahoch. Potom by ich dvere pre podvodníkov zostali zatvorené,“ dodáva Rodinová.