Mníchov 18. apríla (TASR - Pokiaľ sa dostane do Afriky človek neznalý pomerov, veľmi rýchlo získa dojem, že na čiernom kontinente žijú pomaly len samé deti, píše dnešné vydanie nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung, ktoré venuje pozornosť otázke detského otrokárstva v africkom svetadieli.
Deti v otrhaných šatách predávajú na ulici banány, arašídy, mydlá a kukuricu. Alebo vláčia na chrbtoch svojich mladších súrodencov a žobrú. Nie je pritom rozhodujúce, o ktorý africký štát ide - podľa štatistík má viac ako polovica obyvateľov čierneho kontinentu menej ako 18 rokov.
Nikto si netrúfa predpovedať, koľko detí je v Afrike zneužívaných na otrockú prácu. Medzinárodná organizácia práce (ILO) tvrdí, že v Afrike pracuje z donútenia viac ako 30 miliónov chlapcov a dievčat do veku 14 rokov. Aj keď v mnohých afrických krajinách platí zákaz detskej práce, príslušné zákony sa nedodržiavajú.
Jednou z príčin otrockej práce detí je hromadné sťahovanie sa obyvateľstva do miest. V tradičných afrických dedinách zostávajú častokrát len starci a deti, ktoré sú od útleho veku nútené robiť na poliach, aby uživili zvyšky rodín.
Vo veľkých mestách posielajú schudobnení nezamestnaní rodičia predovšetkým svoje dcéry do bohatších rodín. Dievčatá pracujú nezriedka 16-18 hodín denne, často ich bijú a sexuálne zneužívajú a ich jedinou výplatou je jedlo a dlážka, na ktorej môžu prespávať.
Ďalším dôvodom rastúceho počtu detských otrokov je choroba AIDS, kosiaca veľký počet mužov a žien v produktívnom veku. Sirôt sa potom ujímajú pestúni, ktorí ich nezriedka využívajú na domáce práce, alebo ich predávajú ako bezcenné pracovné sily.
Osirelé deti, ktoré sa nedostanú k pestúnom, sa potom vo veku desať až 12 rokov stávajú hlavami okyptených rodín a starajú sa o svojich mladších bratov a sestry. Za takejto extrémnej situácie nepomôžu výrazne ani aktivity humanitných organizácií a OSN.