Madridské letisko Barajas v neskorú predštedrovečernú noc obliehali tisícky fanúšikov Realu. „Cink-cink, Vianoce. Biela eufória v Madride,“ klasickým španielskym krasorečením uvádza internetová stránka denníka Marca video z privítania futbalistov.
Real po 24 rokoch vyhral druhý raz na barcelonskom Nou Campe. Víťazstvo 1:0 nad FC v 17. kole La Ligy znamená odskok od rivala na sedem bodov.
Kráľovské vítanie
Na vyše minútovom zázname vidieť, ako prezident Realu Ramón Calderón, muž z ministerského rodu, právnik a bývalý profesor na univerzite v Navarre, poskakuje pred priaznivcami v záľahe bielych vlajok so znakom s kráľovskou korunou.
Ďalší priaznivci čakali svojich pred stromčekom na Plaza Mayor. V kurze kameramana boli brankár Casillas, kapitán Raúl Gonzáles, nemecký tréner Bernd Schuster a brazílsky strelec gólu Julio Baptista.
“Všetko robíme postupne. Naučili sme sa disciplinovane brániť. To je najväčší úspech,“ hodnotil Schuster (48).
Baptistu chceli prepustiť
Saopaulského rodáka Julia Baptistu (26) súčasný tréner Anglicka Fabio Capello poslal vlani na hosťovanie do Arsenalu.
Bývalá hviezda FC Sevilla nevie Talianovi rozhodnutie odpustiť. Prišiel o tohtoročný titul v drese Realu. Španielske médiá považovali za istú vec aj druhý odchod Brazílčana. Spomínalo sa Atlético Madrid i AS Rím. Schuster bol proti.
Baptista rozhodol zápas pohotovou strelou po senzačnej prihrávke van Nistelrooya zo vzduchu priamo do behu. „Asi to bol môj najdôležitejší gól v kariére,“ nadchýňal sa Baptista. „V eufórii si však musíme zapamätať, že sme ešte nič nevyhrali. Čaká nás veľa zápasov v troch súťažiach (liga, pohár, Liga majstrov - pozn. red.).“
Holandský tréner Barcelony Frank Rijkaard bol stručný: „Ťažký večer.“ Pre zranenie mu chýbala argentínska hviezda Lionel Messi.
Ronaldinho z formy
Opäť postavil od začiatku Ronaldinha, hoci sa šepkalo: Majú nezhody, Brazílčan fláka tréningy. Či je to pravda, alebo nie, Ronaldinho bol nevýrazný. „Chce, ale nemôže. Snaží sa, ale nejde mu to,“ konštatoval denník Marca.
El Clásico malo 151. ligové pokračovanie. Real si zlepšil bilanciu: 67-krát vyhral, 30 zápasov sa skončilo remízou, Barcelona zvíťazila 58 ráz.
Viac než futbal
Zápas Real - FC je viac než futbal. Kopíruje politické nálady. Preto je občas pokojnejšie, inokedy búrlivejšie. Od vzniku oboch klubov (FC - 1899, Real - 1902) odráža historický kastílsko-katalánsky spor, ba nevraživosť.
Zjednodušene: katalánska FC Barcelona je republikánska, Real kráľovský, po občianskej vojne grupoval aj privržencov diktátora Franca. Fandenie jednému z klubov je postoj. Napríklad Andalúzania skôr inklinujú k Realu, Baskovia k Barcelone.
Prestup takmer nemožný
Prestupy z FC do Realu sú výnimkou. V prípade slávneho Španiela poznáme jediný prípad – Luis Enrique, olympijský víťaz z Barcelony 1992. Legendárny predvojnový brankár Ricardo Zamora prestúpil v roku 1930 do Realu z Espanyolu.
Súčasný tréner Madridčanov Nemec Schuster je jedným z mála, ktorý išiel z Barcelony priamo do Realu. Vojnu klubov spôsobil prestup Portugalčana Figa v roku 2000. Viacerí futbalisti menili dresy slávnych španielskych mužstiev krátkým pôsobením v inom. Napríklad Brazílčan Ronaldo na trase Barcelona - Inter Miláno - Real alebo Kamerunčan Samuel Eto'o: Real - Mallorca - Barcelona.
Známe prestupy Barcelona – Real
1988 Schuster (Nemecko)
FC Barcelona – Real Madrid
1991 George Hagi (Rumunsko)
Real – Brescia – Barcelona
1994 Michael Laudrup (Dánsko)
Barcelona – Real
1995 Robert Prosinečki (Chorvátsko)
Real – Oviedo – Barcelona
1995 Miquel Soler (Španielsko)
Barcelona – FC Sevilla – Real
1996 Luis Enrique (Španielsko)
Real – Barcelona
2000 Luis Figo (Portugalsko)
Barcelona – Real
2002 Ronaldo (Brazília)
Barcelona – Inter Miláno – Real
2004 Samuel Eto'o (Kamerun)
Real – Mallorca – Barcelona
2007 Javier Saviola (Argentína)
Barcelona – Real