Na čele Británie podporoval interrupcie, presadil manželstvá gayov a lesbičiek a začal kontroverznú vojnu, keď poslal do Iraku vojakov. Pred Vianocami však Tony Blair Vatikán potešil. Krátko pred Štedrým večerom prestúpil z anglikánskej viery na katolícku.
Bývalý premiér konvertoval v piatok v noci v kaplnke londýnskeho Westminstra, kde mu asistovala hlava katolíckej cirkvi v Anglicku a Walese, arcibiskup Cormac Murphy-O Connor.
Radosť z Vatikánu
Niekoľkomesačné dohady, že plánuje opustiť anglikánsku cirkev, sa tak potvrdili. Jeho manželka Cherie je katolíčka, ich štyri deti študovali na katolíckych školách a sám Blair roky pravidelne navštevoval bohoslužby (na snímke Reuters).
„Keď si taká významná osobnosť zvolí katolícku cirkev, vyvoláva to radosť a rešpekt,“ reagoval hovorca Vatikánu Federico Lombardi.
Blair po odchode z Downing Street pripustil, že mnoho jeho rozhodnutí ovplyvňovala viera.
Modlitby mu pomáhali aj pri vážení argumentov, či poslať vojakov do Iraku. O Bohu však nikdy nehovoril na verejnosti, aby ho nepovažovali „za blázna“.
Hnev veriacich
Blairov prestup vyvolal u časti veriacich pobúrenie, keďže jeho názory sú často rozdielne od tých, ktoré razí Vatikán.
„Počas premiérovania sa Tony Blair stal jedným z najprominentnejších architektov kultúry smrti, propagácie potratov, eutanázie a experimentov s embryami vrátane ich klonovania,“ povedal šéf Spoločnosti na ochranu nenarodených detí John Smeaton podľa Irish Times.
Aj keď neexistujú žiadne právne prekážky, Británia nikdy nemala na čele premiéra katolíka. Blair vyčkával zrejme aj pre vyjednávanie o mieri v Severnom Írsku. Urovnanie sporu medzi katolíkmi a protestantmi by jeho konvertovanie mohlo skomplikovať.
Nástup Poliakov
Expremiérovo rozhodnutie prišlo v období jedného z najväčších rozmachov katolíkov v Británii. Nával prisťahovalcov z Poľska, Slovenska a iných východoeurópskych krajín, ale aj Latinskej Ameriky zvýšil návštevnosť katolíckych kostolov. Sú teraz plnšie ako anglikánske.
Podľa prieskumu zverejnenom v nedeľníku Sunday Telegraph chodí pravidelne na bohoslužby vyše 860–tisíc katolíkov, čo je o desaťtisíc viac ako u anglikánov.
Počet veriacich však dlhodobo klesá u oboch vierovyznaní. Celkovo sa však k anglikánom hlási väčšina Britov.
Anglikánska cirkev
Anglikáni sa od katolíkov oddelili v 16. storočí.
Kráľ Henrich VIII. sa rozhodol obmedziť vplyv katolíkov, pretože mu pápež nechcel povoliť rozvod.
Na čele cirkvi je kráľovná a biskupi sedia v Snemovni lordov.
K anglikánom sa hlási polovica Britov, návšteva kostolov však klesá. Na vzostupe sú katolíci vďaka prisťahovalcom z Východu.