BRATISLAVA. Pri schvaľovaní zákona o ochrane spotrebiteľov sa pozabudlo na vyhlášku, ktorá prikazuje výrobcom označovať, z akého materiálu je vyrobená obuv. Ministerstvo hospodárstva už dalo pripomienkovať novú. Platiť by mala od februára a je takmer úplne totožná s tou, ktorá platila od roku 2001.
V zákone o ochrane spotrebiteľa, ktorý schválili poslanci v marci, však zostali aj ďalšie podivnosti, ktoré bude musieť ministerstvo opraviť. Píše sa v ňom napríklad, že „výrobky, ktoré pre svoje vlastnosti majú určenú dobu spotreby, sa nesmú uviesť na trh“. Ministerstvo na otázky, ako k chybe došlo, neodpovedalo.
Vyhláška o označovaní obuvi by podľa riaditeľa Združenia spotrebiteľov Slovenska Miroslava Tuláka mohla byť pre ľudí prínosom, ak by o nej vedeli, a inšpekcia jej dodržiavanie skutočne kontrolovala. „Reklamácie obuvi sú po spotrebnej elektronike druhé najčastejšie a súvisia s celkovou nekvalitou - od dizajnu cez technológie či kvalitu práce. Práve materiál je však asi najčastejšou príčinou nekvality obuvi.“
Jozef Krošlák zo skúšobne obuvi Vipotest potvrdzuje, že vyhláška sa nedodržiava. „Keď vojdete do predajne obuvi, buď na topánkach nenájdete nijaké označenie, alebo nalepené samolepky, o ktorých nikdy neviete, či pochádzajú od výrobcu a sú pravdivé, alebo ich tam nalepil predajca. Vyhláška pritom hovorí, že označenie má byť na obuvi bezpečne pripevnené.“
Ani obuv, ktorú ľudia posielajú do skúšobne, aby im urobila posudky pre reklamáciu, väčšinou označenie nemá. Výnimkou sú známe a drahšie značkové topánky, kde výrobcovia majú vo zvyku označenie materiálu na topánku pevne vyšiť alebo vyraziť.
Aj Krošlák hovorí, že inšpektori označovanie obuvi kontrolujú slabo a tak predajne a výrobcov nič nemotivuje. „Poznať materiál topánok je pritom pre spotrebiteľa veľmi dôležité, aby vedel, ako ich má ošetrovať.“
Slovenská obchodná inšpekcia robila poslednú veľkú kontrolu označovania v júli 2005. Urobila 122 kontrol v predajniach, 82 na trhoviskách a dve vo veľkoskladoch. V 98,1 percentách zistili, že vyhláška bola porušená, a udelili pokuty spolu 18 miliónov korún.
V novej vyhláške budú naozaj nové len tri slová, že povinnosť označovať materiál sa nevzťahuje na obuv, ktorá je detskou hračkou.
Ako sa bude označovať obuv
označený musí byť materiál, z ktorého je vyrobený vrch >topánky, podšívka, stielka a podošva
topánky sa označujú tlačou, vyrazením alebo štítkom
označenie musí byť viditeľné, bezpečne pripevnené a nesmie spotrebiteľa uviesť do omylu