BRATISLAVA. Vládna kríza okolo škandálu s pozemkami v Tatrách a odvolanie ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu z HZDS sa nakoniec na popularite politikov odrazila.
Z posledného prieskumu agentúry MVK vyplýva, že hlavným porazeným môže byť okrem predsedu HZDS Vladimíra Mečiara aj predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda.
Po kríze sa naopak zdvihla popularita prezidenta Ivana Gašparoviča, ktorý v nej hral úplne okrajovú úlohu a navyše svojimi vyjadreniami ukázal, že je na strane premiéra Roberta Fica zo Smeru. Fico sa odvolaním Miroslava Jureňu aj za cenu vážnej krízy predviedol ako najsilnejší muž koalície.
Nedôveryhodnosť výrazne stúpla
Bývalým predsedom vlády Vladimírovi Mečiarovi a Mikulášovi Dzurindovi za posledný mesiac podpora klesla. Obaja si pohoršili v rebríčku dôveryhodnosti o takmer dve percentá. Zároveň mali výrazne horšie výsledky v rebríčku politikov, ktorým opýtaní najviac nedôverujú a ktorí podľa nich krajine najviac škodia. Mečiar si pohoršil o 7,8 a Dzurinda dokonca o 10,8 percenta.
„Ako keby toho Čierneho Petra mali po skončení kauzy v rukách práve Mečiar a Dzurinda,“ vysvetľuje výsledky prieskumu šéf MVK Pavel Haulík.
Počas vládnej krízy sa výrazne priostrili Dzurindove vyjadrenia na adresu Fica, ale najmä naopak. SDKÚ sa navyše snažila ukázať, že zodpovednosť za škandál nesie predovšetkým Fico. Premiér zase ukazoval prstom jasne na HZDS a Mečiara a porovnával kauzu s Dzurindovými.
Slota aj Csáky sú v tieni – polepšili si
Výrazne sa znížila nedôveryhodnosť Jána Slotu (o 9,7 percenta) a Pála Csákyho (o 11,4 percenta).
Haulík si myslí, že aj pokles Slotovej nedôveryhodnosti sa dá vysveliť kauzou okolo pozemkov a tým, ako verejnosť vyhodnotila jej aktérov. Predseda SNS aj so šéfom SMK, ktorí boli pred kauzou stredom pozornosti, sa pre ňu dostali do tieňa. „Nedá sa to priamo interpretovať tak, že sa postoj verejnosti k nim zmenil, ale prekryli ich iné udalosti.“
Gašparovič si podľa prieskumu polepšil v dôveryhodnosti o 7,2 percenta, o 3,9 percenta si zase pohoršila Iveta Radičová.