Julij Voroncov Diplomat, veľký hráč

Na diplomatickej a politickej scéne sa pohyboval takmer päťdesiat rokov. Aj vo vyššom veku sa udržiaval v obdivuhodnej kondícii. Jeho najväčšou celoživotnou záľubou i pracovnou náplňou boli Spojené štáty americké. Začínal v nich ako mladý diplomat v ...

Bol to diplomat. Bránil svoju krajinu, či už na jej čele stáli komunisti, alebo "noví Rusi". Julij Voroncov sa vedel pohybovať v atmosfére studenej vojny, keď sovietske impérium naháňalo hrôzu veľkej časti sveta. Dokázal sa však rýchlo preorientovať a iBol to diplomat. Bránil svoju krajinu, či už na jej čele stáli komunisti, alebo "noví Rusi". Julij Voroncov sa vedel pohybovať v atmosfére studenej vojny, keď sovietske impérium naháňalo hrôzu veľkej časti sveta. Dokázal sa však rýchlo preorientovať a i

Na diplomatickej a politickej scéne sa pohyboval takmer päťdesiat rokov. Aj vo vyššom veku sa udržiaval v obdivuhodnej kondícii. Jeho najväčšou celoživotnou záľubou i pracovnou náplňou boli Spojené štáty americké. Začínal v nich ako mladý diplomat v roku 1954 ako atašé. Rýchlo si ho všimli. Američania i jeho sovietski nadriadení.

Mozog - analytik

Voroncov bol vynikajúci analytik. Keď sa podieľal na príprave dôležitých medzištátnych rozhovorov, ruská delegácia mala vždy nejaké eso v rukáve. Voroncov vedel kartami zamiešať tak, že i z nevýhodnej pozície sa sovietska strana dokázala dostať aspoň bez trapasu. Napríklad v roku 1970 vykorčuľoval z chúlostivej situácie - studená vojna vrcholila a on vo Washingtone organizoval slávnostné stretnutie pri príležitosti 100. výročia narodenia vodcu svetového proletariátu V. I. Lenina. A neurazil ani tvrdých kapitalistov, ani zarytých komunistov. Na počudovanie na sovietske veľvyslanectvo neprišli len bratia zo socialistických krajín, ale i západní kolegovia vrátane členov amerického kongresu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Ponuky zo západu

Postupne Voroncova povyšovali. Striedavo sa v Amerike staral o dobré meno Sovietskeho zväzu v rôznych diplomatických funkciách až do roku 1977. A vtedy sa dočkal očakávanej méty.Len nie úplne toho, čo si predstavoval. Stal sa veľvyslancom. Moskva sa rozhodla využiť jeho schopnosti na východe, v ďalekej a o niečo menej komfortnej Indii.

Možno vtedy Voroncov trochu ľutoval, že dlhé roky tvrdošijne vzdoroval výhodnejším ponukám. A boli aj také, ktoré sa ťažko odmietali. Mohol prejsť na druhú stranu, a žil by si určite oveľa lepšie než ako sovietsky občan, ako diplomat s diétami.

Ale zbehom sa nestal. Radšej znášal neustály dohľad, keď ho aj na prechádzke a do kina sprevádzali dvaja "nenápadní" muži s vysielačkami za uchom. Nevymenil Sovietsky zväz za americký sen, a tak ho za odmenu jeho vlasť poslala do Indie, kde začal novú éru.

SkryťVypnúť reklamu

Ekonomická a vojensko-technická spolupráca bola koncom jeho pôsobenia v Ázii na tak vysokej úrovni, o akej Moskva predtým ani nesnívala. Zorganizoval úspešnú cestu Brežneva do Ázie a nakoniec sa dočkal odmeny.

Poslali ho ako veľvyslanca do Francúzska. Komfort sa zvýšil a s ním i plat a vyhliadky do budúcnosti. Voroncov cítil, že prichádza jeho hviezdny čas a inštinkt ho nesklamal. Vymenovali ho za prvého námestníka ministra zahraničných vecí. A to v čase, keď na tom vzťahy Sovietskeho zväzu so zahraničím neboli najlepšie.

Afganistanská misia

V Moskve veľa hláv premýšľalo, ako dôstojne stiahnuť vojská z Afganistanu. Voroncov ako prvý námestník odišiel v roku 1988 do okupovanej krajiny a viedol veľvyslanectvo v Kábule a najmä odchod demoralizovanej sovietskej armády. India sa mu v porovnaní s touto nehostinnou destináciou zdala byť rajom. Byť najvyšším predstaviteľom veľmoci v krajine, ktorú veľmoc desať rokov okupuje a kde zavraždili milión občanov, je veľmi neľahká úloha. A ešte ťažšie je takú misiu prežiť. Voroncovovi sa to podarilo.

SkryťVypnúť reklamu

Prežil nelen porážku svojej krajiny v Afganistane, ale aj krach veľmoci samotnej. Prežil teda nielen ako človek, ale i profesionálne. V deväťdesiatych rokoch odchádza späť do vytúženej Ameriky. Stáva sa stálym predstaviteľom Moskvy pri OSN. A v roku 1994, konečne, po všetkých tých rokoch putovania a plnenia nesplniteľných úloh je Julij Voroncov menovaný za veľvyslanca v Spojených štátoch.

Dôchodok

Do diplomatického dôchodku odišiel plný síl a elánu. Na žiadosť generálneho tajomníka OSN plnil viac úloh vrátane koordinácie návratu zajatcov a majetku z okupovaného Kuvajtu do Iraku. Bol to neúnavný človek so sympatickým vystupovaním, ktorý dokázal okúzliť rovnako ako uraziť a ponížiť.

Nikdy však neprekročil svoj tieň, i keď k tomu mal blízko. Jeho ideológiou bola služba veľmoci a dôsledkami svojich činov sa z mravného hľadiska príliš nezaoberal. Ani v starobe, keď rekapituloval, nedokázal priznať, že okupácia Afganistanu bola chybou, nikdy neprestal vnímať NATO ako úhlavného nepriateľa Ruska.

SkryťVypnúť reklamu

Že sa blíži jeho koniec, pochopil vraj v momente, keď mu v roku 1999 zomrela manželka. Pripútal sa k vnukovi Antonovi a nakoniec dožil ako vdovec a šťastný deduško s množstvom zábavných aj dramatických historiek zo života, prežil ešte osem rokov.

Petra Procházková

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 584
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 303
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 712
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 116
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 336
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 914
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 862
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 397
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu