tie, pretože za prevody sa v bankách ešte stále platia poplatky. „V januári vám už mince vezmem úplne bez problémov,“ škerí sa.
Od konca júna, keď sa na ostrove začalo s dvojitým oceňovaním, majú Malťania zmätky v peňaženkách. „Chvíľu som chodila s dvoma – v jednej som mala líry, v druhej eurá,“ hovorí Susane Caleja. Mladá žena je doma s dvoma deťmi. Pri nákupoch jej dve meny spočiatku robili problémy. Prechodu na euro sa neobávala. Vraj, aj tak by jej to nepomohlo, keďže tak či tak to nemôže ovplyvniť. Potvrdzuje, čo počúvame na každom kroku: Zdražovanie sa začalo ešte pred júnom. Slovenka Adriana Oliva žije na Malte vyše 20 rokov. „Ceny rapídne vyleteli hore ešte pred dvojitým oceňovaním, niekde až o 30 percent,“ hovorí. Netýka sa to len potravín, ale aj služieb. „Za vyčistenie pleti u som v júni zaplatila 9 maltských lír, ale pred dvoma týždňami ma to stálo už 13.“
Niektorí obchodníci vám môžu z eur vydať v lírach, čo môže byť pre turistu na odchode problém. Zvyčajne sa dá na mene výdavku dohodnúť. V najhoršom kúpiť nemusíte, prejdete o obchod ďalej. Ak aj tam začne predavač v kope papierov hľadať prepočítavaciu tabuľku, tak radšej to vzdajte. „Malta je možno jediná krajina z pristupujúcich, v ktorej by sa už ceny po januári nemuseli dvíhať,“ hovorí študent medzinárodných vzťahov aj politológie Slovák Richard Turcsány. „Tvrdí to aspoň môj spolužiak Kosta, ktorý tu žije päť rokov. Keďže maltská líra je jedinou menou z pristupujúcich, ktorá je silnejšia ako euro, mnohým sa bude zdať, ak budú platiť viac než 2 eurá za niečo, čo stálo jednu líru, že je to veľa. A platiť to môže aj o obchodníkoch.“