Rudolf Dobiáš: Triedni nepriatelia II
Vydavateľstvo Michala Vaška, Bratislava 2007.
Príbehy politických väzňov na Slovensku, ľudí, do osudov ktorých kruto zasiahol totalitný režim - študenti, robotníci, roľníci a živnostníci, básnici, spisovatelia, duchovní, učitelia a iní príslušníci inteligencie. Nejde o rekrimináciu, len o ďalší pokus o pravdivú interpretáciu dejín druhej polovice 20. storočia.
Peter Getting: Klietky
Slovart, Bratislava 2007.
Debutová kniha je netradičnou zbierkou poviedok. Poviedkové knihy sú zvyčajne súborom textov, ktoré spolu inak neveľmi súvisia, no Getting má premyslenú dramaturgiu, poviedky sú navzájom prepletené postavami, priestormi aj predmetmi. Unikátny je i jeho štýl - niekedy punkovo priamočiary, inokedy „kafkovský“, no takmer vždy čítanie prináša pocit prehĺtania chlpov z deky.
Petr Placák: Fízl
Torst, Praha 2007.
Rozsiahla esej je venovaná obdobiu komunistického režimu založeného na plošnom špehovaní a udávaní. Vychádza z materiálov ŠtB, ktoré konfrontuje so svojimi spomienkami, poznámkami a textmi, čo úradné správy, v mnohých ohľadoch obmedzené, dopĺňajú, poopravujú či vyvracajú. Autor možnosti ŠtB zastrašovať a ovládať ľudí pripisuje skôr komunistickému režimu ako takému, než jej samotnej.
John Boyne: Chlapec v pásikavom pyžame
Slovart, Bratislava 2007.
Príbehy nevinnosti existujú aj v tej najdesivejšej realite. Toto je príbeh dvoch chlapcov v časoch, ktoré nemôžu nijako ovplyvniť. Začína sa v Berlíne roku 1942. Jedného dňa sa Bruno vráti zo školy a nájde pobalené všetky veci. Jeho otec dostal nové miesto a rodina sa musí s ním odsťahovať.