Viac než tristo mužov, podľa tureckej tlače príslušníkov elitných jednotiek, sa malo včera stretnúť v boji s príslušníkmi Strany kurdských pracujúcich (PKK). Išlo údajne o členov PKK, ktorí chceli opustiť svoje tábory zbombardované Turkami v nedeľu. Podľa kurdských úradov sa Turci už vrátili späť za hranice.
V tom čase bola necelých dvesto kilometrov od prestreliek šéfka americkej diplomacie Condoleezza Riceová. Prezident irackých Kurdov Masúd Barzání sa s ňou odmietol stretnúť na protest proti americkej podpore tureckej invázie.
Irak sa bojí o civilistov
Včerajší vpád tureckých vojakov do Iraku je prvým takýmto krokom od októbra, keď sa Ankara napriek odporu Washingtonu aj Bagdadu začala vyhrážať, že v boji proti kurdským separatistom nebude váhať prekročiť svoje hranice. Na severe Iraku sú základne PKK a miestne obyvateľstvo s organizáciou zväčša sympatizuje a jej členom poskytuje útočisko.
„Čokoľvek je nevyhnutné v boji proti terorizmu, urobíme to,“ komentoval udalosti turecký prezident Abdalláh Gül.
Iracká vláda síce chápe zámery Turecka vyrovnať sa s teroristami, ale podľa svojho hovorcu si nemyslí, že je dobré, keď tým trpia civilisti.
Turci neinformujú Biely dom
V nedeľu Turci podnikli letecký útok na základne PKK. Podľa kurdských zdrojov asi 50 lietadiel bombardovalo aj dediny a zničilo mosty a školy. Pri útoku mala zahynúť aj jedna dedinčanka.
Iračania sa na turecké útoky, o ktorých ich nikto vopred neinformoval, sťažovali Američanom. Washington je však v zložitej situácii, lebo Turkom poskytuje spravodajské informácie o pohybe PKK. Američania nepotvrdili, či Ankare povolili bombardovanie základní PKK.
Denník Washington Post citoval jedného amerického vojaka, ktorý tvrdí, že Turci Američanom len oznamujú, že chcú niečo urobiť.
USA dovolili Turkom bombardovať naše dediny. To je neakceptovateľné.
Nečirvan Barzání, premiér irackých Kurdov