Kapor

Pred týždňami rezonoval príbeh o proteste euro­úradníkov proti vianočným zabíjačkám v Rumunsku. Svine tam kántria tradičným spôsobom: na dvore za domom im podrežú hrdlo a nechajú vykrvácať.

Európska komisia to považuje za porušenie pravidla o ohľaduplnom zaobchádzaní so zvieratami a tlačí na Rumunov, aby svine zabíjali inak. Hlavný problém je v tom, že zviera najskôr neomráčia a potom usmrtia, ale rovno sa ide na druhú fázu.

Pri vybavovaní si scén pri českých a slovenských kadiach, keď sa kaprom údermi mláti do hlavy občas tak dlho, že sa odvracajú i odolnejší jedinci, sa nedá nezamyslieť nad tým, ako do ohľaduplnšej smrti zapadá tento zvyk. Otázka pre euroúradníkov, ktorí kritizovali Rumunov, má prekvapivú odpoveď: mlátenie kapra do hlavy je fáza omráčenia. „Formálne tu nie je nič v neporiadku,“ znel verdikt. Slováci tak môžu byť pokojní, vianočné zvyky nemusia meniť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Vlastné mravy má pred Vianocami aj Belgicko. Hasiči, smetiari a poštári po službe nervózne prešľapujú. Čakajú na odmenu, spravidla na peniaze.

Zvyk sa začal tak, že v menších dedinách Belgicka sú hasiči dobrovoľníci a za službu nedostávajú zaplatené. Pred Vianocami im to preto miestni ľudia kompenzujú. Najčastejšie práve peniazmi, ale i vínom, pohárikom niečoho ostrejšieho alebo aspoň sladkosťami.

Z vidieka sa tradícia postupne rozšírila i do Bruselu. Týždeň či dva pred sviatkami vám v schránke pristane lístok, na ktorom je napísané, že „váš tím“ na zber odpadu príde pre vrecia so smetím ako obvykle vtedy a vtedy. Dostanete skrátka upozornenie, že ak sa v inkriminovanom čase budete nachádzať doma, čaká sa od vás, že smetiarovi dáte niekoľko eur na prilepšenie.

SkryťVypnúť reklamu

Veselé Vianoce!

Autor: Kateřina Safaříková dopisovateľka SME z Bruselu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 525
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 187
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 701
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 843
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 981
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 716
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 791
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 484
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu