BRATISLAVA. Staré kolkové známky končia. Ľudia ich môžu použiť len do konca tohto roka. Od prvého januára budú môcť uhrádzať správne a súdne poplatky len novými kolkami. Tie Slovenská pošta distribuuje a predáva od prvého mája tohto roka.
Ministerstvo financií tvrdí, že zmenu kolkov si vynútilo ich falšovanie. „Štát pre falšovanie prichádza o veľké množstvo peňazí,“ povedal hovorca ministerstva financií Miroslav Šmál.
Na kolky preto pribudli dva základné ochranné prvky. Jedným z nich je perforovaná sedemcípová hviezda, ktorá sa objaví v ľavom hornom rohu kolkov všetkých nominálnych hodnôt. Na hranách kolkov pribudli aj dva vyrezané trojuholníky. Spolu je kolkov jedenásť, teda ako doteraz.
Nedajú sa vymeniť
Ministerstvo financií neumožnilo odkupovanie starých kolkov a ani ich výmenu za nové kolky. „Vyhláška vyšla v polovici roka, čo je dostatočný čas, aby dotyčná osoba kolky minula,“ zdôvodňuje Šmál rozhodnutie ministerstva neumožniť výmenu kolkov.
Podľa Šmála nie je normálne, ak si ľudia kupujú kolky do zásoby. „Bežný človek dopredu nekupuje kolky za niekoľko desiatok alebo stotisíc korún, to je prinajmenšom neštandardné konanie,“ povedal Šmál.
Vyhláška ministerstva o nových kolkoch platí od júla, ministerstvo financií o výmene informovalo tlačové agentúry v apríli. O zmene informuje aj Slovenská pošta. Tá má vo svojich pobočkách vývesné materiály. V nich podáva základnú informáciu o zmene kolkov, ďalej to, dokedy platia staré a aké sú základné rozdiely medzi novými a starými kolkami. „Pre tých, čo kolky priebežne používajú, táto informácia v súčasnosti určite nie je nová,“ povedal hovorca Šmál na otázku, či informovanie o výmene kolkov považuje ministerstvo za dostatočné.
Napriek tomu, že prísne podmienky výmeny ministerstvo zdôvodňuje zásahom proti špekulantom a falšovateľom kolkov, sú aj organizácie, ktoré si zvyknú kupovať kolky do zásoby, hoci bežne sa to nerobí. Jednou z takýchto inštitúcií je aj občianske združenie Odyseus. Pomáha ľuďom v núdzi, ktorí sa stali obeťami drog, prostitútkam a mladým ľuďom z ohrozených komunít.
Poskytujú rôzne poradenské služby. Jedna zo nich je aj to, že týmto skupinám ľudí pomáhajú s vybavovačkami na úradoch. Napríklad s občianskym preukazom. „Často sa stáva, že večer sa naši ľudia stretnú s núdznym človekom a dohodnú, že ráno vybavia zaňho potrebné formality. Na zefektívnenie práce máme preto nakúpené kolky, aby sme kedykoľvek mohli ísť na políciu,“ hovorí a Soňa Javorková zo združenia Odyseus.
Kolky nakupujú do zásoby aj pre ďalší dôvod. „Kupujeme kolky len keď máme peniaze. My nie sme podvodníci.“ Momentálne majú kolky za desaťtisíc korún. Nemá im ich kto vymeniť za nové. O zmene sa dozvedeli len pred dvoma mesiacmi.
Javorková hovorí, že nie je v možnostiach združenia minúť kolky do konca roka. Ak im kolky prepadnú, peniaze im budú chýbať, hoci nejde o príliš veľkú sumu. „My nie sme organizácia, ktorá má veľa peňazí, potrebujeme každú korunu,“ povedala Soňa Javorková.
Kolky sa kedysi dali vymeniť
Výmena kolkov prebehla aj v roku 1993. Na rozdiel od súčasnosti však ministerstvo financií vtedy umožnilo ľuďom a organizáciám, aby si staré kolky vymenili za nové. Mali na to tri mesiace.
Napríklad aj pri výmene alebo sťahovaní peňazí z obehu majú ľudia možnosť vymeniť staré za nové. Tak to bolo pri zmene československej koruny na slovenskú. Ale aj pri sťahovaní 10- a 20-halierových mincí z obehu. Prestali platiť v roku 2003. Bezodplatnú výmenu mincí robili komerčné banky do konca roku 2004. V Národnej banke sa dajú vymeniť tieto ešte mince do konca budúceho roka. „Výmena je zadarmo,“ poznamenáva Radko Kuruc z tlačového oddelenia Národnej banky.
Podobne to bude aj po zavedení eura, ktoré je naplánované na január 2009. Korunové mince sa budú dať za eurá vymieňať v komerčných bankách do polovice roka 2009 a v Národnej banke potom až do roku 2013. Na bankovky bude viac času. Komerčné banky ich budú meniť do konca roka 2009 a Národná banka neobmedzene.
Na otázku, čo bránilo ministerstvu financií v prípade kolkov postupovať podobne, odpoveď neprišla.
Kliknite - obrázok zväčšíte.
Poškodiť a vymeniť
Staré kolky môžu ľudia poškodiť a vymeniť na pošte.
Možnosti pre tých, ktorým ostali staré kolky, sú obmedzené. Napríklad pri predaji bytu treba kolok na výpis z listu vlastníctva, ktorý vydáva katastrálny úrad. Kupovať alebo predávať byt sa za taký krátky čas nedá. Robiť iné úkony, napríklad získať výpis z registra trestov, tiež nemá veľký význam. Jedinou reálnou možnosťou je starý kolok poškodiť a žiadať jeho výmenu.
„Dosiaľ nepoužité poškodené kolky, ktoré sú zlepené, potrhané alebo znečistené a kolky už použité na podaniach, ktoré neboli podané, vymieňajú pošty za nové,“ povedala hovorkyňa Slovenskej pošty Andrea Pivarčiová. Pri výmene poškodených kolkov však ľudia musia pošte zaplatiť poplatok desať percent z celkovej hodnoty kolkov. Treba k tomu predložiť žiadosť so zoznamom kolkov podľa ich nominálnych hodnôt. V žiadosti treba uviesť presnú adresu a potvrdiť príjem prevzatých vymenených kolkov.
(ľja)
Stĺpček Lukáša Filu
Bez kolkov
Ak sa raz budete chcieť sťažovať, že vás štát pri vyvlastňovaní pozemkov na diaľnice pripravil o pôdu, dajte si pozor, aby ste nepoužili staré kolky. Nebudú platiť.
Okrem osobného vlastníctva si totiž štát necení ani vlastné ceniny. Dokázalo to ministerstvo financií, keď ľuďom nechalo len pár mesiacov na minutie kolkov, ktoré od neho nakúpili, aby nimi zaplatili jeho orgánom.
Kto nemá kolky do konca roka ako minúť, má smolu. Štát ich nevymieňa, neodkupuje a nenahrádza, a ani to neplánuje robiť.
Keďže kolkov môže v obehu ostať dosť, nedá sa spoliehať na to, že ako raritný príklad absurdného postupu štátnej mašinérie raz nadobudnú väčšiu zberateľskú hodnotu. Ľudia a firmy o svoje peniaze jednoducho prídu. Presnejšie povedané – štát ich o ne svojím postupom pripraví.
Vďaka opatreniu údajne zameranému na boj proti podvodníkom, sa tak v očiach mnohých občanov stane hlavným podvodníkom samotný štát.
Keď sa, nie bez bolestí, rodila slovenská koruna, kolky hrali významnú úlohu. Tesne pred jej odchodom na večnosť sa kolky pripomenuli zasa. Ak sa k zavádzaniu novej meny štát postaví rovnako amatérsky ako ku kolkom, ani zavádzanie eura nemusí byť bez okolkov.