BRATISLAVA. Pre ľudí, ktorí žijú sami a Štedrý večer už neoslavujú tradične, pripravujú vianočné pohostenie mestské časti, kluby dôchodcov i charitatívne organizácie.
Psychológ Karol Kleinmann odporúča sa týchto akcií zúčastniť. Podľa neho môžu byť pre osamelých ľudí Vianoce najhorším večerom roka. „Vianoce symbolizujú zrodenie, každý si počas nich pripomína vlastnú rodinu,“ vysvetľuje Kleinmann.
Výzdoby v mestách je podľa psychológa toľko, že v podstate nikto nemá možnosť Vianociam sa vyhnúť. „Človek, ktorý už stratil rodinu, by nemal Vianoce tráviť sám. Na vianočných posedeniach sa stretajú ľudia s veľmi podobným osudom,“ tvrdí Kleinmann.
Od stola nikoho nevyženú
Poprad už piaty rok organizuje štedrovečerné pohostenie pre osamelých. Tradičná „večera“ s kapustnicou, rybou a zemiakovým šalátom v zariadení sociálnych služieb začína o jednej na obed a môže sa jej zúčastniť ktokoľvek. Záujem zo strany dôchodcov, podľa vedúcej sociálneho odboru z popradského mestského úradu Etely Lučivjanskej, nie je veľký. „Poprad je malé mesto. Niektorí, najmä starší ľudia sú príliš hrdí na to, aby prišli a pripustili si, že sa o nich na Vianoce stará niekto cudzí. Radšej budú sami doma,“ povedala Lučivjanská. Dodala, že vlani prišlo na vianočnú večeru asi desať dôchodcov.
Nemyslí si, že situáciu s dôchodcami, ktorí žijú sami, treba brať tragicky. „Máme kluby dôchodcov, ktorým v každej mestskej časti organizujú program deti z okolitých škôlok alebo škôl, pečú koláče,“ uviedla. Výhodu malého mesta vidí Lučivjanská v tom, že v rámci susedských vzťahov člen dôchodcovského klubu pozve aj kamarátov. „Nikomu by nepovedali, že nemôže prísť,“ doplnila.
Personál domova dôchodcov v Prešove je pripravený na to, že by niekto zo seniorov nevedel o tom, že sa treba prihlásiť vopred, vraví vedúca sociálneho odboru v Prešove Anna Hruštičová. „Môžu sa napriek tomu zúčastniť,“ dodala.
Štedrý deň v predstihu
Vekový priemer dôchodcov, ktorí prišli vlani na štedrovečernú večeru organizovanú topoľčianskym Červeným krížom bol 75 až 78 rokov. Tento rok ju budú mať už v piatok. „Pýtali sme sa v pozvánkach seniorov žijúcich osamote, s ktorými sme v kontakte, ale chceli prísť, aj keď sme akciu tento rok posunuli na piatok pred Štedrý večer,“ povedal Jozef Hasák, riaditeľ sekretariátu topoľčianskeho Červeného kríža.
Prevažne na pohostenie podľa skúseností topoľčianskeho Červeného kríža chodia muži. „Ľudia sú na Vianoce precitlivenejší, horšie však sviatky osamote vnímajú ženy,“ tvrdí Kleinmann.
Od obeda do večera
Rozdiel oproti tradičnej štedrej večeri je hlavne v čase. „Na prešovskom stole nebudú chýbať oblátky s cesnakom, kapustnica, ryba a ako je na východe zvykom, bobáľky s makom, čiže opekance,“ povedala Hruštičová. „Večerať“ začnú už o druhej. „Po seniorov, ktorí žijú v domove, si príde neskôr rodina,“ vysvetľuje vedúca prešovského sociálneho odboru. Ľudia, ktorí prídu do domova na pohostenie, zostávajú do večera, približne do šiestej.
„Stôl prestrieme už o dvanástej,“ povedal Štefan Kopecký z Katolíckej jednoty Slovenska, ktorá pripravuje vianočnú večeru pre osamelých seniorov v Trnave. „Očakávame okolo sedemdesiat ľudí, pečivo prinesú ľudia, ktorí prídu,“ povedal Kopecký. Koláče, čo sa nezjedia, zabalia na cestu.
Manželka primátora hlavného mesta Františka Ďurkovská a Kancelária primátora pozvala k štedrovečernému stolu 80 osamelých Bratislavčanov už šestnásty raz. „Pôvodný zoznam kancelária získala od vtedajšieho okresného úradu a postupne ho aktualizujeme,“ vysvetľuje hovorkyňa bratislavského Magistrátu Eva Chudinová. Samostatné akcie pre obyvateľov organizujú aj mestské časti. Na slávnostné večere sa treba vopred prihlásiť. Nielen kvôli kapacite, ale aj preto, že každý dôchodca dostáva darček.
Môžu sa aspoň porozprávať
Ľubica Gálisová z Fóra seniorov si myslí, že štedrovečerné pohostenie je príjemným rozptýlením pre osamelých dôchodcov, avšak ľudia, ktorí žijú sami, znášajú celé sviatky zle. „Poznáme asi 15 ľudí, ktorí chodia na naše akcie a žijú sami. Tento rok sa nám nepodarilo zorganizovať osobné stretnutia, ale počas sviatkov budeme dôchodcom aspoň telefonovať,“ povedala.
Nepretržite sú so seniormi v kontakte aj služby tiesňového volania, ktoré sa snažia zvýšiť bezpečnosť osamelých dôchodcov. „Napriek tomu, že po Vianociach o konzultácie žiada oveľa viac ľudí, starší medzi nimi nie sú. Psychológ nepatrí do ich sveta,“ dodáva Kleinmann.
Kam možno zavolať
Košice
055/62 22 026
Banská Bystrica
048/43 30 661
Nitra
037/65 02 145