BRATISLAVA. Prvý zverejnený prieskum od škandálu okolo pozemkov pod Tatrami, vládnej krízy a pádu ministra pôdohospodárstva Miroslava Jureňu naznačuje, že Smeru ani HZDS spomínané udalosti neublížili.
Strane Roberta Fica podľa Ústavu pre výskum verejnej mienky popularita vzrástla až k 45 percentám. Neubudlo zrejme ani voličov HZDS, ktoré podporuje 8,3 percenta opýtaných. Mečiarova strana si teda dokonca mierne polepšila.
Iné renomované agentúry Smeru v posledných mesiacoch prisudzovali oveľa nižšiu podporu – agentúra Focus 31,9 percenta a MVK 35,5 percenta.
Analytici berú prieskum s veľkou rezervou
„To, že si Smer polepšil, sa dalo čakať. Fico totiž zvíťazil nad Mečiarom. To, že sa HZDS v podstate vôbec nezmenili preferencie, je trošku prekvapujúce,“ povedal politológ z Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov. Stagnácia HZDS by podľa neho mohla nasvedčovať, že má stabilných voličov, ktorých podobné kauzy dokonca zomkýnajú.
„Mne sa zdá byť nereálne, že po tomto škandále stúpajú obidve vládne strany a opozícia klesá,“ myslí si politológ László Öllős. Nevylučuje, že popularita Smeru mohla po vládnej kríze stúpať. Aj on si podobne ako Mesežnikov chce počkať aj na iné prieskumy.
Tento týždeň by mali zverejniť prieskumy MVK a Focusu.
HZDS je so svojím výsledkom spokojné
„My sme sa neobávali, lebo sme stabilnou stranou, ktorá má dlhodobý program pre rozvoj Slovenska, a myslím, že to občania len začnú chápať a budú nám stúpať preferencie,“ povedal podpredseda HZDS Milan Urbáni.
V HZDS však podľa informácií SME panuje po kríze najväčšie napätie – vedenie čaká, ako sa mu bude dariť v prieskumoch.
S preferenciami má Mečiarova strana vážne problémy už dlhšie. V novembri by ju podľa Focusu volilo 8,5 percenta opýtaných, podľa MVK iba 6,8 percenta.
„Keď sa to bude v priebehu dvoch až troch mesiacov udržiavať na tejto úrovni, budem hovoriť, že to jednoznačne odráža isté sympatie občanov – najmä tých, čo boli doteraz nerozhodní a pridali sa,“ povedal podpredseda Smeru Dušan Čaplovič.
Predpokladá aj to, že ľudia majú možno radi vyhrotenejšie situácie v politike a po nich sa vedia rozhodnejšie postaviť na niektorú stranu.
Opozícii sa z krízy ťažiť nepodarilo
Trojica opozičných strán si podľa ÚVVM tesne po kríze nijako nepolepšila, naopak, SDKÚ i SMK v prieskume mierne klesli. Kým strana Mikuláša Dzurindu sa v posledných mesiacoch pohybuje okolo 14 percent, SMK za posledný polrok postupne sympatizantov strácala.
„Nezískali na kríze nič. Dzurinda je apriori prepadák. To je líder strany, ktorá prehrala vo voľbách a strana má po takýchto voľbách robiť sumarizáciu svojej činnosti a obvykle vymení vedenie,“ myslí si politológ Miroslav Kusý.
Chybou celej opozície je, že je príliš zahľadená do minulosti a Dzurinda iba bojuje s Ficom ako osobou, povedal Kusý.
Premiérovi však podľa neho útoky na Dzurindu vychádzajú, kým opozícii defenzíva nejde. „Navyše sa ponechávajú vzájomne v kaši. KDH škodoradostne pozerá, ako Dzurinda vytiahol do boja, neuspel, nezvolal verejné zhromaždenia,“ povedal politológ.