1. Ktorý krok vlády v tomto roku pomohol slovenskej ekonomike najviac?
2. Ktorý krok vlády v tomto roku poškodil slovenskej ekonomike najviac?
3. Čo by ste odporučili vláde na budúci rok urobiť, aby pomohla slovenskej ekonomike?
4. Získa podľa vás Slovensko na budúci rok súhlas na prijatie eura?
Jaroslav Haščák, Penta Investments, partner
1. Nedá sa to úplne označiť za zásluhu súčasnej vlády, ale ekonomike pomôže najviac vstup Slovenska do schengenského priestoru.
2. Ekonomiku najviac poškodili legislatívne zmeny v sociálnych a zdravotníckych zákonoch. Ide najmä o novelu Zákonníka práce, ktorá neúmerne privileguje odborárskych funkcionárov na úkor podpory rastu zamestnanosti. Ďalej ide o novelu zákona o sociálnom poistení, ktorá nezmyselným spôsobom destabilizuje 2. sporivý dôchodkový pilier. V neposlednom rade sú to dve zmeny v zdravotníctve. Prvou je zákaz zdravotným poisťovniam slobodne narábať so svojím ziskom. Druhý problém je zastavenie transformácie nemocníc na akciové spoločnosti, čo podporuje plytvanie a netrasparentnosť v ich hospodárení.
3. Vláda by mala prestať v nezmyselnom ťažení proti podnikateľskému sektoru a prehodnotiť uvedené zle pripravené návrhy zákonov.
4. Predpokladám, že Slovensko na budúci rok získa súhlas na prijatie eura.
Robert Kičina, Podnikateľská aliancia Slovenska, výkonný riaditeľ
1. Ekonomike najviac pomohol záväzok vlády prijať euro v roku 2009 a tomu zodpovedajúca makroekonomická politika. Najpozitívnejšie opatrenia sú zriadenie jednotných kontaktných miest a elektronizácia obchodného registra.
2. Najhoršími opatreniami tohto roka sú Zákonník práce znižujúci flexibilitu na trhu práce a zákon o sociálnom poistení, cez ktorý chce vláda zvýšiť príjmy 1. piliera spôsobom, ktorý nie je dlhodobo udržateľný.
3. Predstaviť ucelenú koncepciu zlepšovania podnikateľského prostredia zameranú predovšetkým na zlepšenie funkčnosti súdnictva a vymáhateľnosti práva, stabilizácie a sprehľadňovania legislatívy, znižovanie odvodov a zvyšovanie efektívnosti sociálneho systému, zvyšovanie kvality vzdelávania a zlepšenie prepojenia vzdelávania s trhom práce, znižovanie administratívneho zaťaženia podnikania a boj proti korupcii.
4. Myslím si, že áno. Ekonomickí experti v prieskume INEKO odhadujú pravdepodobnosť prijatia eura na približne 80 percent.