MNÍCHOV. Iba niekoľkí manažéri popredných nemeckých firiem sa počas ekonomického neúspechu v posledných rokoch neprimerane a nehanebne obohatili. Urobili tak však so súhlasom dozorných rád a za prizerania sa politikov a občanov. Meno dotyčného a názov príslušnej firmy pozná pritom každý.
Po minimálnej mzde maximálny plat
Podľa aktuálnej štúdie humboldtskej univerzity v Berlíne zarobil člen predstavenstva nemeckej pošty v roku 2006 87-krát viac ako priemerný zamestnanec. V roku 1995 to bolo 11-krát viac. Priemer všetkých DAX spoločností ukazuje, že členovia predstavenstiev zarobili 44krát viac ako zamestanci.
Na verejnom pranieri stoja však dnes takmer všetci zástupcovia horných poschodí, medzičasom už aj stredne veľkých podnikov. Pred blížiacimi sa voľbami do krajinských parlamentov sa politici všetkých strán tomuto problému vehementne venujú. K populizmu pri tejto téme veľa nechýba.
Zatiaľ čo si poniektorí manažéri dožičili astronomicky vysoké odstupné, želaním miliónov pracujúcich je vyžiť zo svojej mzdy. Denník Frankfurter Allgemeine Zeitung však vyzýva túto emocionálnu debatu uviesť do správnych koľají. Ináč by mohlo po piatkovom odsúhlasení výšky minimálnej mzdy v oblasti poštovych služieb nasledovať zavedenie maximálneho platu pre manažérov.
Debatu o výške manažérskych platov znovu otvoril nedávno spolkový prezident Horst Köhler a po ňom nemecká kancelárka. Angela Merkelová na nedávnom zjazde zamestnávateľov varovala, aby táto spoločenská diskusia neklesla na úroveň debaty o závisti. Podľa jej slov pritom nejde o zákonom určenú maximálnu výšku hornej hranice manažérskych platov. Merkelová poukázala len na veľký rozdiel medzi ničnerobením v tejto veci a zákonodarným procesom.
Zlé rozhodnutie by sa nemalo odškodňovať
Predseda zväzu zamestnávateľov Dieter Hundt zdôraznil, že nemecká ekonomika berie vážne nesprávny vývoj vo výške platov manažérov. Za chybné rozhodnutia, ktoré ohrozujú chod firmy, podľa neho manažéri nesmú byť odškodnení vysokým odstupným. Zákonné ustanovenia však Hundt označil za nesprávne. Podľa neho zaobchádza ekonomický sektor zodpovedne s manažérnymi platmi, ktoré v medzinárodnm meradle nie sú nadmerne vysoké.
Predseda celokoncernovej podnikovej rady BASF AG Robert Oswald označil platy členov predstavenstva firmy za oprávnené. V porovnaní s platmi manažérov v prvoligových futbalových kluboch sú ich príjmy iba mierne. Pri výške platov členov predstavenstva sa musí zohľadniť nielen ich vysoká zodpovednosť, ale aj riziko straty miesta. Svetový koncern nemôže platiť svojim manažérom nízky plat, ináč stratí tých najlepších ľudí.
Týždenník Rhenischer Merkur poukazuje na to, že väčšina hlavných konateľov a členov predstavenstva má spravidla plat primeraný svojej pozícii. Ten rastie úmerne s úspechom firmy. Týždenník varuje pred účinkami kampane závisti, ktorá vyháňa z krajiny najvýkonnejších manažérov, posilňuje nový socializmus, podporuje únik kapitálu a tlačí na firmy k presunutiu ústredia do zahraničia.
Spiegel online poukázal na to, že politici radi kriticky debatujú o vysokých manažérskych platoch, pričom práve firmy, ktoré sú ešte stále v štátnych rukách (pošta, telekom či RWE) odmeňujú členov predstavenstva najštedrejšie.
Autor: Jana Salgovic