Dvojtýždňová konferencia OSN o klimatických zmenách na indonézskom ostrove Bali mala dramatický záver. Začalo sa to výčitkami, potom prišla roztržka medzi Európou a Spojenými štátmi a naťahovanie času. Na poslednú chvíľu nakoniec americká delegácia pristúpila na kompromis.
Žiadne konkrétne čísla
Vyše 190 krajín sveta sa v sobotu dohodlo na začiatku rozhovorov o novej celosvetovej zmluve, ktorá má zastaviť globálne otepľovanie. Jeho súčasťou by mala byť aj Amerika, Čína, India a ostatní veľkí znečisťovatelia, ktorí nepodpísali Kjótsky protokol. Jeho platnosť sa končí v roku 2012, ale dovtedy by už mala byť na svete nová zmluva z dánskej Kodane. „Toto je začiatok, nie koniec,“ povedal generálny tajomník OSN Pan Ki-mun podľa Reuters.
V záverečnom dokumente sa však nespomínajú žiadne konkrétne záväzky na znižovanie emisií. Európska únia presadzovala redukciu o 25 - 40 % z úrovne roku 1990. Narazila však na odpor Washingtonu, Tokia a Ottawy. Európania neskôr od presných čísel ustúpili.
Kompromis potom na poslednú chvíľu blokovali Spojené štáty. Nepozdával sa im návrh, že bohaté národy majú dávať viac peňazí na boj so znižovaním emisií skleníkových plynov ako chudobné štáty. Americká delegácia nakoniec výhrady stiahla, krátko po skončení konferencie však zaznela z Bieleho domu tvrdá kritika.
Washington oznámil, že je „znepokojený“ a žiada, aby dohoda o znižovaní skleníkových plynov zahŕňala aj rýchlo rastúce rozvojové krajiny, špeciálne Čínu, Indiu a Brazíliu.
Čakanie na demokrata
Dôležitým faktorom pre budúcnosť „nového Kjóta“ budú americké prezidentské voľby. Demokratická kandidátka Hillary Clintonová cez víkend zaútočila na Bushovu administratívu pre blokovanie rozhovorov na Bali. Sľúbila, že ak vyhrá voľby, Amerika sa bude usilovať o prijatie novej zmluvy, ktorá nahradí Kjóto.
Závery z Bali
Prijatie tzv. cestovnej mapy, ktorá má do dvoch rokov vyvrcholiť prijatím zmluvy v Kodani o znížení emisií (nové Kjóto).
Nestanovili sa však žiadne konkrétne záväzky. Európa presadzovala 25 – 40 % redukciu, narazila však na odpor USA.
Amerika priznala, že „podstatné zníženie emisií je potrebné“.
Záväzok, že bohatšie štáty finančne pomôžu rozvojovým s bojom proti odlesňovaniu.