Iracká vláda má pod kontrolou už deväť z osemnástich provincií. Odvčera sa „stará“ aj o Basru, ktorú jej formálne odovzdali Briti. Tí odteraz v Iraku už neovládajú žiadnu z provincií. V juhoirackej Basre zostanú v obmedzenom počte už len na to, aby pomáhali s výcvikom irackých policajtov a vojakov.
Prevzatie kontroly nad druhým najvačším irackým mestom (Basra má okolo 1,7 milióna obyvateľov) je významným bodom pre vládu v Bagdade. Analytici však hovoria, že to nebude vláda, kto bude mať v Basre vplyv. O moc v meste obklopenom výdatnými ropnými poliami totiž bojujú šiitské skupiny a záujmy v ňom má aj Irán.
Divoký západ
Analytik Anthony Cordesman z Centra pre strategické a medzinárodné štúdie agentúre AP povedal, že včerajšie odovzdanie kontroly bolo len čistou formalitou.
„Briti nikdy Basru a okolie vlastne nekontrolovali,“ vysvetlil. Preto podľa neho nehrozí, že po ich odchode nastane dramaticky iná situácia.
„V Basre je to ako na divokom západe alebo v regióne, kde proti sebe stoja mafiánske skupiny. Nie je to, samozrejme, dobré, ale nie je to ani hrozné,“ komentoval pre AP situáciu Michael O'Hanlon z Brookings Institute.
Koniec západným účesom
O' Hanlon hovoril o šiitských skupinách – Mehdiho armáde, ktorú vedie Muktada Sadr, Badrových milíciách blízkych Abdalovi Azizovi Hakimovi a ďalšom lokálnom šiitskom hnutí. Tieto skupiny zápasia o vplyv v oblasti. A nejde len o ideológiu, ale aj o kontrolu nad ropnými poliami. Polícia v Basre priznáva, že je proti nim prakticky bezmocná. Policajný šéf minulý mesiac prežil dva pokusy o atentát v jednom týždni.
Nebezpečné sú aj pokusy šiitských skupín premeniť Basru na územie podobné islamskému štátu v Iráne. V meste sa rozmohli brutálne vraždy žien, ktoré sa údajne nesprávajú podľa Koránu. Útoky hlásili aj muži so západným strihom vlasov či v oblekoch. Objavujú sa aj prípady zastrašovania nemoslimských obyvateľov mesta.
Odovzdávanie irackých provincií vláde mešká. Pôvodné plány hovorili, že Iračania budú celej krajine vládnuť už v novembri. Všetko však brzdí slabý pokrok v politickej oblasti a pomalý výcvik ozbrojených zložiek.
Stojíme na historickej križovatke. Je to jeden z najväčších dní v moderných dejinách Basry.
Graham Binns, veliteľ britských síl v Basre