Legionári sa začali v našich kluboch objavovať hneď po roku 1989. Už vtedy bol však oveľa častejší odchod. Najmä do hokejovej NHL.
Vo futbale Nigro
Vo futbalových kluboch pôsobilo dosť legionárov. Dlho neboli len zo susedného Česka, ale trebárs aj z Brazíie. Jedine Argentínčan Fabio Nigro bol hráčom medzinárodnej triedy. Výborný stredopoliar prišiel do bratislavského Slovana z rímskeho Lazia.
Na Slovensku hrá stále dosť hokejových legionárov. Až na lotyšského brankára Irbeho, ktorý chvíľu, skôr propagačne, chytal za Nitru, nešlo či nejde o extratriedu.
V čase výluky v NHL (2004 – 2005) hrali doma aj hviezdni Slováci z najprestížnejšej súťaže.
Cudzinci hrali tiež v hádzanárskych a volejbalových kluboch.
Ružomberský princíp
Priekopníkom práce s legionárkami bol basketbalový Ružomberok. Trénerka nášho euroligového víťaza (1999, 2000) Natália Hejková už pri budovaní tímu presadzovala princíp dvoch cudzinek v tíme. Museli to byť hráčky extratriedy. Od roku 1990 spájala prednosti špičkových legionárok a domácich hráčok.
Najprv prišli litovské hráčky (neskôr majsterky Európy 1997) Kurtinaitinieneová a Jonkuteová. V druhej vlne majsterka Európy Jelena Mozgová a predovšetkým olympijská víťazka z Barcelony 1992 Jelena Žirková.
Neskorším esom bola Natalia Sviščovová, ruská rodáčka s moldavským pasom. Najlepšia strelkyňa ME 1997 Ružomberku doslova vystrieľala druhý euroligový titul (2000).
Výborné legionárky však nehrali iba za Ružomberok. V Myjave, potom v Košiciach pôsobila európska šampiónka Ana Archipovová, dnes manželka majiteľa Spartaka Moskovská oblasť Šaptaja Kalmanoviča.
V mužských basketbalových kluboch hralo a hrá mnoho hráčov z krajín bývalej Juhoslávie.
Najznámejší bol v Pezinku pôsobiaci Aramis Naglič, ktorý hral na OH 1992 za Chorvátsko proti prvému americkému Drem Teamu.
Košická cesta
Dlhodobé budovanie silného košického tímu basketbalistiek má podobný princíp ako ružomberský. V podstate angažujú na sezónu dve výborné cudzinky. Košičania sa však zamieravajú skôr na USA. Ružomberok bral hráčky z krajín bývalého ZSSR, neskôr Balkánu i Česka.
Košice to majú ťažšie, lebo cena hráčok stúpla azda päťnásobne. Sumy v euroligových kluboch sa nezvyknú zverejňovať. Hráčky však samy, niekedy aj na internete, o peniazoch píšu. Ide o sumy blízke miliónu dolárov za rok. Najmä v ruských kluboch aj päťnásobne vyššie.
Zvuk nášho momentálneho lídra je značný, hoci sa medzi extratriedu iba dostáva. McCarvillovej odporúčala Košice bývalá opora slovenského majstra Kelly Mazzanteová. Sú kamarátky, v minulosti hrali spolu WNBA za Charlotte Sting.