Posledné slovo nepatrí novinárom

Novinár dokončí rozhovors politikom. Tomu sa výsledok nevidí. Povie, že buď nevyjde nič, alebo len to, čo schváli. Taký postup odporúča Tlačová rada.

Ján Šmihula vybojoval precedens, ktorým sa posilnili práva všetkých respondentov tlačových médií.Ján Šmihula vybojoval precedens, ktorým sa posilnili práva všetkých respondentov tlačových médií. (Zdroj: ILUSTRAČNÉ – SITA)

Novinár dokončí rozhovor s politikom. Tomu sa výsledok nevidí. Povie, že buď nevyjde nič, alebo len to, čo schváli.Taký postup odporúča Tlačová rada.

BRATISLAVA. Verejní činitelia, podnikatelia, občianski aktivisti alebo hocikto iný, kto poskytne rozhovor slovenským denníkom alebo časopisom a nebude spokojný s výsledkom, mal by sa sťažovať Tlačovej rade. Šanca, že uspeje, je vysoká. Stačí, ak zdokumentuje, že trval na autorizácii alebo neuverejnení rozhovoru.

Precedens v tejto veci vytvorila pred dvoma týždňami Tlačová rada po sťažnosti šéfredaktora spravodajstva Slovenskej televízie Jána Šmihulu na denník SME.

„Rešpektujeme tlačovú radu, preto sme jej rozhodnutie okamžite zverejnili,“ komentuje šéfredaktor denníka SME Matúš Kostolný. Týmto precedensom sa však podľa neho redakcia SME nemôže riadiť. „V praxi jednoducho nie je aplikovateľné.“

Tlačová rada tvrdí, že pri diskusii o konečnej podobe rozhovoru má respondent právo posledného slova. Bez ohľadu na to, kto to je a čo navrhuje zverejniť.

Upozornenie nepomohlo

Redaktor SME Marek Vagovič robil rozhovor so šéfom spravodajstva STV koncom júla tohto roka v rámci témy odchodov Šmihulových podriade­ných.

Šmihula vyžadoval autorizáciu, Vagovič ju prisľúbil. Hovorí, že upozornil na limity zásahov do konečnej podoby rozhovoru. Pri autorizácii sa nesmie meniť jadro odpovedí, nemôže sa brať späť, čo už bolo povedané. Slúžiť má hlavne na spresnenie – ak sa respondent vyjadril komplikovane alebo redaktor odpovede prepísal nesprávne.

Verzia rozhovoru, ktorú Šmihula zaslal Vagovičovi späť po autorizácii, však obsahovala zásahy v približne dvoch treti­nách odpovedí. Šéf spravodajstva STV zasahoval aj do textu otázok redaktora.

Časť Šmihulových pripomienok napokon Vagovič uznal, časť nie a odpovede na dve otázky napokon nepoužil vôbec, pretože sa nevošli do priestoru pripraveného na novinovej strane.

Rozhoduje respondent

Pracoval redaktor Vagovič s pripomienkami respondenta korektne? Zachoval tón aj posolstvo odpovedí Šmihulu? To Tlačová rada neriešila.

Vychádzala z Kódexu novinárskej etiky Slovenského syndikátu novinárov. Novinár je podľa neho povinný „neuverejniť rozhovor, ak si to osoba neželá, vyhovieť jej, ak chce výpoveď autorizovať“.

Prvý záver, ktorý z toho rada urobila, je, že respondent môže z konečnej verzie rozhovoru nechať vyhodiť hocičo, čo sa mu nepáči. Bez vysvetlenia, prečo a bez relevantného dôvodu.

Rada to vysvetľuje tým, že Kódex etiky SSN hovorí, že „novinár je povinný neuverejniť rozhovor, ak si to respondent neželá“. A táto povinnosť sa nevzťahuje na celý rozhovor, ale aj na akúkoľvek jeho časť.

Hranicou, za ktorú nesmie respondent ísť, je podľa Tlačovej rady len zasahovanie do znenia otázok.

Kľúčová otázka, ktorú napokon rada rieši, je, či z kódexu vyplýva absolútny zákaz akéhokoľvek zásahu do autorizovaného textu po jeho autorizácii? Alebo či stačí, ak sa podstatne nezmení vyznenie rozhovoru.

Rada si hlasovaním odpovedala: po autorizácii už nemajú redaktor a editor právo robiť s textom nič. “Opačný výklad by poprel význam a zmysel inštitútu autorizácie,“ hovorí rozhodnutie. A čo má robiť editor, keď napokon zistí, že text rozhovoru nevojde? Má autorizovať ešte raz, odpovedá rada.

Analytik médií Gabriel Šipoš s názorom rady nesúhlasí. Ak skracovanie výpovede nemení jej obsah a tón, čo rada ani neskúmala, čitateľom by nemali prekážať ani zmeny urobené po autorizácii. „Autorizovaná verzia je skôr maximum, z čoho môže novinár čerpať, nie presná verzia, ktorá sa má publikovať.“

Tento názor obhajuje Šipoš výsostne prakticky. Autorizovať rozhovory do poslednej bodky tesne pred uzávierkou je sotva možné.

Ak autorizovaný rozhovor nebude zodpovedať požiadavkám editorov, neostáva im nič iné, než prípadné úpravy opätovne autorizovať.

Tlačová rada SR
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 704
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 529
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 245
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 756
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 005
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 864
  7. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 7 636
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 567
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu