KOŠICE, PREŠOV. Zastupiteľstvá dvoch najväčších miest na východnom Slovensku minulý týždeň odsúhlasili všeobecne záväzné nariadenia o miestnych poplatkoch za odpad. Prešovčania zaplatia na budúci rok približne o 20 percent viac, paušálny poplatok v Košiciach sa zvýši o 43 percent.
Video: Námestník košického primátora J. Filipko o zvýšení poplatku za odpad
Roztvorené nožnice
Košickí poslanci odsúhlasili zvýšenie paušálneho poplatku z terajších 650 na 948 korún na osobu a rok. Od piateho člena domácnosti znížili cenu na 700 korún ročne. Rodiny majú za každé dieťa do piatich rokov nárok na 30-percentnú zľavu.
Podľa viceprimátora Jozefa Filipka (SDKÚ) hlavnou príčinou nepopulárneho kroku je neustále „roztváranie sa nožníc“ medzi príjmami od občanov a neustále sa zvyšujúcimi platbami pre spoločnosť Kosit. Mesto za posledných päť rokov výšku poplatkov nemenilo, aj preto muselo od roku 2002 uhradiť z rozpočtu rozdiel vo výške približne 300 miliónov korún.
„Keby cena odpadu ostala rovnaká, samospráva by musela uvoľniť ďalších 82 miliónov korún,“ povedal Filipko.
Video: O potrebe kontroly a prehodnotení zmluvy so spoločnosťou KOSIT hovorí poslankyňa Mária Gamcová (Slobodné fórum)
Prevetrajú Kosit
Viacerí poslanci kritizovali spoločnosť Kosit, v ktorej má dominantné postavenie taliansky kapitál, za neustále zvyšovanie fakturovanej sumy a za neprehľadné hospodárenie.
„Je chybou, že spoločnosť má v Košiciach monopol, môže si teda diktovať podmienky. Aké sú oprávnené náklady, nikto nevie. Fakturáciu by bolo treba preveriť,“ myslí si poslanec Alfonz Halenár (nezávislý).
Viceprimátor Marek Vargovčák (SDKÚ) navrhol prehodnotiť zmluvu medzi mestom a Kositom, ktorá platí do roku 2010, vytvoriť systém kontroly tvorby a likvidácie odpadu a pripraviť alternatívne riešenia s výhľadom na desať rokov. Poslanci jeho návrh schválili.
Prešov miernejší
Menej drastické zvýšenie poplatkov za odpad odsúhlasilo prešovské zastupiteľstvo. Na budúci rok zaplatí prvá a druhá osoba v domácnosti namiesto tohoročných 500 sumu 600 korún, tretí a štvrtý člen domácnosti namiesto doterajších 450 tiež o sto korún viac.
V Prešove, na rozdiel od Košíc, poskytuje komplexné služby v oblasti odpadového hospodárstva mestská akciová spoločnosť Technické služby mesta Prešov.
Podľa hovorcu prešovskej radnice Michala Kaliňáka plánované náklady spoločnosti na budúci rok predstavujú 73 miliónov korún, čo je o 4,5 milióna viac ako v tomto roku. „Je to spôsobené najmä nárastom zákonného poplatku za uloženie odpadu a zvýšením počtu odvozov, ale aj množstvom nadrozmerného odpadu pri stanovištiach nádob.“
Mesto pri určovaní poplatku zvýhodnilo dôchodcov, viacpočetné rodiny či zdravotne ťažko postihnutých.