ZÁPADNÉ TATRY. Piatková skialpinistická túra zo Žiarskej chaty do Smutného sedla v Západných Tatrách sa pre dvoch skialpinistov skončila tragicky. Pod lavínou zahynuli 45-ročný muž z Liptovského Mikuláša a 31-ročný skialpinista z Martina. Napriek tomu, že išlo o dlhoročných a skúsených športovcov, muži zrejme podcenili hroziace lavínové nebezpečenstvo a nepriaznivé počasie, ktoré na horách panovalo.
„Vzhľadom na to, že vo vysokohorskom prostredí platí tretí stupeň lavínového nebezpečenstva, skialpinistické túry vôbec neodporúčame,“ povedal Ján Hanáček z Horskej záchrannej služby Vysoké Tatry. Tie sú podľa neho veľkým riskom, čo sa vypomstilo aj v tomto prípade.
Pátranie prerušili pre počasie
Podľa televízie Markíza nastúpili na túru pôvodne štyria skialpinisti, dvaja z nich sa však rozhodli pre návrat na chatu.
„V piatok bolo počasie naozaj veľmi zlé, bola slabá viditeľnosť, vial silný vietor a snežilo,“ povedal Hanáček. Po tom, čo sa muži po zotmení z túry nevracali, pátrať po nich začalo približne 40 záchranárov a psovodov so psami.
V neskorých večerných hodinách museli pátranie pre nepriaznivé počasie prerušiť a pokračovali v ňom v sobotu ráno. Oboch mužov našli pod Prostredným grúňom pochovaných v snehovej lavíne v hĺbke približne jeden a pol metra. Podľa predbežných informácií na sebe nemali viditeľné zranenia, pod snehom sa teda zrejme udusili.
„Lavínové nebezpečenstvo bude pretrvávať aj v najbližších dňoch,“ povedal Hanáček. Podľa neho nemožno pád menších lavín vylúčiť ani v teréne, ktorý inak skialpinista dobre pozná. Na strmých svahoch je snehová vrstva stále slabo spevnená a uvoľniť sa môže aj pri malom mechanickom zaťažení. Vylúčený nie je ani samovoľný pád lavín. Pod vplyvom silného vetra sa sneh previeva do žľabov, kde má pomerne slabú stabilitu.
Nebezpečné, ale lákavé
Túry v novembri a decembri sa považujú za najviac rizikové a začiatok sezóny preto skialpinisti obvykle posúvajú až na február. V prvých mesiacoch zimy sú totiž jednotlivé snehové vrstvy málo stabilné a často nekompaktné. Riziko malých lavín je pomerne vysoké.
Pre mnohých je však pohyb v novom prachovom snehu príťažlivý aj za cenu risku a vyhľadávajú na túry práve začiatok zimy.
Ku skialpinistickej výbave si možno zadovážiť aj špeciálne prístroje, ktoré umožňujú rýchlejšiu lokalizáciu pod snehom. Sú však finančne nákladné a nie všetky sú dostatočne funkčné. Podľa našich informácií takéto vybavenie dvaja zasypaní skialpinisti v čase tragédie nemali.