BRATISLAVA. Najvhodnejšiu tarifu či program stavebného sporenia treba vyberať nielen podľa toho, na aký účel, ale aj po koľkých rokoch plánujete usporené peniaze použiť.
Voľba tarify má vplyv na výšku mesačných vkladov, rýchlosť pridelenia cieľovej sumy i na výšku splátok a obdobie splácania stavebného úveru. Pri jej výbere treba zvážiť, akú sumu mesačne či ročne môžete na účet sporenia ukladať, alebo koľko peňazí chcete po ukončení sporenia či v čase podania žiadosti o čerpanie úveru či medziúveru získať. Cieľovú sumu si zvolíte na začiatku, počas sporenia je možné zmeniť ju, podobne ako tarifu podľa potreby. Zväčša však za istý poplatok.
Financie na čokoľvek
Ak sa chcete sporením dostať k úveru, mali by ste pri výbere zohľadniť, v ktorej zo stavebných sporiteľni sú poplatky za jeho poskytnutie najnižšie.
Keď nepotrebujete riešiť bývanie a chcete sporiť, po šiestich rokoch môžete peniaze aj s prémiami, úrokmi a bonusmi použiť na čokoľvek. V takomto prípade asi budete vyberať sporenie podľa výšky úrokov a bonusov. Treba však počítať s tým, že najvýhodnejší úrokový bonus zväčša sporiteľne ponúkajú v prvom roku sporenia. V neskorších fázach šesťročného sporiaceho cyklu už úrokové bonusy klesnú, prípadne ich sporiteľne neposkytujú vôbec.
Výber medzi tromi
Ak ešte len uvažujete o uzavretí zmluvy o stavebnom sporení, môže si vybrať z ponuky troch subjektov na trhu. Záleží na vás, či si ako kritérium výberu zvolíte obdobie pôsobenia na trhu, počet uzavretých zmlúv, alebo atraktívnejšie podmienky, ktoré vám sporiteľna ponúkne. Odlišnosti nájdete v tarifách, ale aj v tom, čo sporiteľňa poskytuje navyše.
Konkurenčné výhody
ČSOB oproti konkurencii zdôrazňuje nižší poplatok za uzavretie zmluvy, zľavy na produkty členov finančnej skupiny (napríklad 25-percentnú zľavu na poistenie bytov, domov a domácnosti v ČSOB poisťovni), stavebný úver za 2,9 percenta ročne do výšky 500 000 korún bez zabezpečenia a predkladania potvrdení o príjme, či bezplatnú kontrolu stavu na účte cez elektronické bankovníctvo.
Wüstenrot vidí svoje špecifické postavenie v rodinnom sporení s možnosťou úspory na poplatkoch, ale aj vo variabilnosti programu Flexibil. Ten umožňuje 75 kombinácií parametrov podľa potreby sporiteľov. „Prednosťou sporenia vo Wüstenrote je úročenie vkladov dvomi percentami ročne aj u produktu s možnosťou čerpať stavebný úver s najnižšou sadzbou (tri percentá ročne), “ tvrdí Daniela Vlčková.
Prvá stavebná sporiteľňa vidí svoju výhodu v tom, že poskytuje úvery na bývanie do výšky 10 miliónov korún na jeden objekt. Tvrdí, že stavebný úver do milióna korún poskytuje bez skúmania bonity klienta, nevyžaduje ručenie ručiteľom či záložným objektom. Sporiteľňa podľa Veroniky Hauswaldovej garantuje úrokovú sadzbu stavebného úveru 2,9 percenta počas obdobia splácania úveru a dvojpercentnú úrokovú sadzbu počas sporenia. Klient sporiteľne získa Kartu výhod so zľavami vo viac ako 1000 firmách na Slovensku.
Programya tarify sporiteľní
ČSOB stavebná sporiteľňa
Profit
Profit Kľúčik – pre deti
Kredit Plus
Prvá stavebná sporiteľňa
Štandardná
Pomalá
Rýchla
Junior extra – pre deti
Úverová štandardná
Úverová rýchla
Wüstenrot stavebná sporiteľňa
Flexibil – 75 kombinácií
Rodinné sporenie
Krôčik – pre deti
Zdroj : internet a stavebné sporiteľne
Sporenie bude mať širšie využitie
Stavebné sporiteľne budú môcť od budúceho roka poskytovať úvery na bývanie širšiemu okruhu klientov. Rozšíria sa aj účely, na ktoré bude možné peniaze zo stavebného sporenia využiť. Vyplýva to z novely zákona o stavebnom sporení, ktorú schválil parlament a čaká na podpis prezidenta.
Rovnaká prémia, nižší vklad
Maximálna výška štátnej prémie ostane rovnaká ako tento rok, na jej zisk však bude stačiť na účet stavebného sporenia za rok vložiť menej peňazí. Prémia totiž stúpne z 9,5 na 12,5 percenta ročného vkladu. Ak tento roku musíte do konca decembra vložiť minimálne 21 053 korún, aby ste získali od štátu 2000 korún, budúci rok bude stačiť počas dvanástich mesiacov na účet vložiť len 16 000 korún, aby ste na prémiu mali nárok. Ak si túto sumu rozložíte do 12 splátok, mesačne by ste mali vložiť 1334 korún, tento rok je to 1755 korún.
Širšie využitie
Okrem kúpy, stavby alebo modernizácie bytu bude možné využiť peniaze zo stavebného sporenia aj na financovanie zariadení, ktoré využívajú alternatívne zdroje energie, čistiarne odpadových vôd, prípravu stavebného pozemku určeného na výstavbu domov alebo pripojenia na verejné inžinierske siete. Generálny riaditeľ sekcie finančného trhu Ministerstva financií SR Vladimír Dvořáček tvrdí, že by malo sporenie komplexnejšie postihovať celú oblasť výstavby či jej prípravy.
Vybavenie domácnosti
Novinkou je, že sa prostriedky zo sporenia budú dať použiť na financovanie výstavby, kúpy či obnovy zariadení sociálnych služieb a študentských domovov. Doteraz poskytovali sporiteľne iba úvery a medziúvery, ktoré slúžili na zvýšenie komfortu bývania. V novom roku im budú môcť ponúknuť peniaze aj na vybavenie domácnosti, napríklad kúpu elektrospotrebičov či nábytku. Podľa Dvořáčka peniaze na poskytovanie takýchto úverov nebudú pochádzať z fondu stavebného sporenia, kde sa kumuluje štátna prémia, ale sporiteľne ich budú poskytovať z vlastných zdrojov.
Pre viacerých
Do stavebného sporenia sa budú môcť zapojiť aj občania iných štátov Európskej únie, ktorí majú potvrdenie o pobyte na Slovensku. V prípade získania úveru však z neho budú môcť prefinancovať len nákupy alebo rekonštrukcie bytov v našej krajine. Cudzinci získajú nárok na prémiu len ak budú platiť dane z príjmov na Slovensku.
Stavebné sporiteľne v súčasnosti poskytujú pôžičky len tým sporiteľom, ktorí si v nich ukladajú peniaze. Po novom budú môcť poskytovať úvery zo zdrojov mimo fondu sporenia na stavebné účely nielen sporiteľom, ale aj iným právnickým a fyzickým osobám.
(den, ČTK)