BRATISLAVA. Aj keď ročná prémia, ktorou štát podporuje stavebné sporenie, nedosahuje takú výšku ako kedysi, tento typ sporenia ostáva vďaka nej i úročeniu vkladov pre obyvateľstvo stále výhodnou formou zhodnocovania peňazí.
Nárok na prémiu
Dvojtisícovú štátnu prémiu získa v tomto roku sporiteľ, ktorý na účet stavebného sporenia vloží do konca roku minimálne 21 053 korún. Na prémiu v rovnakej výške má pri takom istom minimálnom vklade do konca roku nárok aj záujemca, ktorý v nabližších dňoch podpíše zmluvu o stavebnom sporení. Na rozdiel od dlhodobejšieho sporiteľa si však k tejto sume musí pripočítať ešte aj poplatok za uzavretie zmluvy.
Ak klient zloží na svoj účet staveného sporenia v tomto roku nižšiu sumu, než je tá potrebná na priznanie maximálnej štátnej prémie, získa podporu od štátu vo výške maximálne 9,5 percenta vkladu.
Iné výhody
Podľa stavebných sporiteľní získanie štátnej prémie nie je jediný dôvod, pre ktorý by záujemcovia o sporenie nemali s podpisom zmluvy čakať do budúceho roka. Daniela Vlčková z Wüstenrot stavebnej sporiteľne tvrdí, že skoršie uzavretie zmluvy má vplyv na rýchlejšie čerpanie stavebného úveru. „Dĺžka sporenia a vklady vplývajú na rast tzv. hodnotiaceho čísla, ktoré je jedným z kritérií na získanie nároku na riadny stavebný úver,“ dodáva.
Sporiteľne sa snažia osloviť ľudí aj úročením vkladov. To sa pohybuje v priemere okolo dvoch percent, závisí však od sporiteľne i zvolenej tarify sporenia. Ďalšie peniaze možno získať vďaka úrokovému bonusu, jeho percentuálna výška sa odlišuje, najčastejšie podľa termínu podpisu zmluvy. Prvá stavebná sporiteľňa napríklad klientovi, ktorý uzavrie zmluvu po 1. februári 2007, poskytne za tento rok bonus sedem percent, budúci rok štyri percentá a v roku 2009 jedno percento.
Poplatky navyše
Stáli i noví sporitelia však musia počítať s tým, že na strane ich výdavkov nie je len suma, ktorú počas roka či v jeho závere vložia do stavebnej sporiteľne. Niekoľko stoviek korún ročne stojí vedenie účtu. Wüstenrot stanovil tento poplatok na 400 korún, o desať korún menej platí za ročnú správu účtu v Prvej stavebnej sporiteľni. „Ak sa v tomto roku klient rozhodne uhradiť poplatok prostredníctvom inkasa, zaplatí 195 korún,“ dodáva Veronika Hauswaldová. S ďalšími poplatkami treba počítať aj pri zmenách taríf, zvyšovaní cieľovej sumy, ale aj skoršom ukončení zmluvného vzťahu.
Nových klientov najvýraznejšie zaťaží poplatok za uzatvorenie zmluvy. V Prvej stavebnej sporiteľni i sporiteľni Wüstenrot dosahuje výšku jedného percenta z cieľovej sumy. ČSOB stavebná sporiteľňa stanovila poplatok za uzatvorenie zmluvy jednotne na 999 korún, bez ohľadu na výšku cieľovej sumy. V praxi to znamená, že pri 350tisícovej cieľovej sume, na ktorú klient uzavrie zmluvu v tejto sporiteľni, môže na poplatku ušetriť 2 501 korún a pri polmiliónovej 4 001 korún.
Posledné termíny na vklad peňazí
ČSOB stavebná sporiteľňa
do 18. decembra poštovou poukážkou v pobočkách Slovenskej pošty,
do 31. decembra do 12.00 hod. v hotovosti v pobočkách ČSOB, 31. decembra musí mať splatnosť bezhotovostný prevod z účtu.
Prvá stavebná sporiteľňa
do 31. decembra 2007 prostredníctvom komerčných bánk či platobných terminálov u obchodných zástupcov sporiteľne.
Wüstenrot stavebná sporiteľňa
do 21. decembra poštovou poukážkou typu „U“,
do 28. decembra bankovým prevodom,
do 31. decembra do 12.00 hod. v hotovosti na ústredí v Bratislave,
do 31. decembra do 12.00 hod. cez POS terminály v servisných centrách v krajských mestách.
Čím lákajú klientov
Lotériou o auto sa snaží pre podpis zmluvy získať klientov ČSOB stavebná sporiteľňa. Keď do konca roku uzatvoria novú zmluvu a na účet vložia najmenej 5000 korún, budú zaradení do žrebovania o Škodu Fabia. Môžu ju vyhrať aj klienti, ktorí do 31. decembra využijú niektorý zo stavebných úverov či medziúverov a do 4. januára 2008 ho začnú čerpať. Ďalších 300 výhier má podobu maximálne 2000-korunového bonusu, ktorý získajú výhercovia k priznanej štátnej prémii. Dve žrebovania o prémie sa konali, tretie bude 14. januára 2008.
MP3 prehrávač má pre klientov pripravená Wüstenrot stavebná sporiteľna. Sporiteľ, ktorý ho chce získať, musí do konca roku uzatvoriť zmluvu s cieľovou sumou minimálne 100 000 korún. Silvester je posledným dňom, dokedy musí uhradiť poplatok za uzatvorenie zmluvy a vložiť na účet aspoň 4000 korún. Ďalšie bonusy poskytuje v rámci kupónovej akcie.
Sladké prekvapenie by mal dostať klient Prvej stavebnej sporiteľne, ktorý do konca decembra uzatvorí novú zmluvu, alebo zvýši cieľovú sumu na existujúcej zmluve minimálne o 50 000 korún.
( den)
Viac zmlúv, jedna prémia
Zákon o stavebnom sporení umožňuje záujemcovi uzatvoriť zmluvu o sporení v jednej, ale i vo všetkých stavebných sporiteľniach.
Systém evidencie klientov však dokáže zabrániť tomu, aby duplicitne čerpal štátnu prémiu vo výške, ktorá presahuje sumu určenú pre príslušný kalendárny rok. V praxi to teda znamená, že aj s tromi zmluvami, z ktorých každá by bola podpísaná v inej sporiteľni, má sporiteľ nárok len na jednu štátnu prémiu za rok.
Spoločná suma u dvoch
Zväčša klient čerpá štátnu prémiu v jednej sporiteľni. „Existujú však aj prípady, že za prvé dva mesiace vyčerpal prémiu vo výške 500 korún v jednej sporiteľni a následne túto zmluvu vypovedal. Klient má možnosť dočerpať štátnu prémiu v inej sporiteľni v zostávajúcej výške 1500 korún,“ tvrdí Veronika Hauswaldová z Prvej stavebnej sporiteľne.
„Ak by mal klient uzatvorenú zmluvu v stavebnej sporiteľni A, v januári by na ňu vložil 7000 korún a zmluvu v marci vypovedal a zrušil, v ďalšom mesiaci daného roka si môže uzatvoriť zmluvu v stavebnej sporiteľni B, či C (alebo aj A). Štátnu prémiu na novej zmluve získa z vkladov, ktoré na nej uskutoční, pričom za vklady s nárokom na prémiu sa budú považovať tie do výšky 14 053 Sk (rozdiel optimálneho tohtoročného vkladu 21 053 a vkladu 7000 korún zo starej zmluvy). Klient na dvoch zmluvách získa spolu prémiu 2000 korún,“ vraví Tereza Copláková, riaditeľka útvaru komunikácie ČSOB.
Jasne definovaná podpora
Možnosť dočerpania prémie od štátu však platí len vtedy, keď sa obdobia pre jej nárokovanie v poisťovniach neprekrývajú. V opačnom prípade by totiž klient stratil nárok na prémiu za kalendárny rok zo všetkých zmlúv o stavebnom sporení. Klient, ktorý má viac zmlúv, by sa mal vo vlastnom záujme jasne a písomne vyjadriť, na ktorej zo zmlúv si bude uplatňovať nárok na štátnu prémiu, aby nedošlo k duplicite nároku a následne úplnej strate štátnej prémie,“ dodáva Daniela Vlčková zo stavebnej sporiteľne Wüstenrot.
( den)