Ešte v októbri vyhadzovali nacionalisti Christopha Blochera zo Švajčiarska čiernu ovcu. Slávny predvolebný plagát hral na city všetkým Švajčiarom, ktorí majú plné zuby prisťahovalcov. Blocherovi za to dali voliči 29 percent hlasov a korunovali ho za víťaza volieb s najlepším výsledkom od roku 1919.
V decembri sa stal čiernou ovcou sám Blocher. Poslanci parlamentu ho minulý týždeň vyhodili zo švajčiarskej vlády. Nezvolili ho za ministra spravodlivosti. Viac hlasov dali jeho umiernenej straníckej kolegyni, 51-ročnej Eveline Widmerovej-Schlumpfovej, ktorá ani nekandidovala. Blocherovci na protest odišli do opozície.
Víťaz volieb do opozície
Švajčiarsko za pár dní zmenilo svoj politický systém viac ako za posledných takmer 50 rokov.
Až donedávna platila v krajine jedinečná politická formulka. Od roku 1959 podľa nej sedeli v sedemčlennej vláde (Spolkovej rade) všetky štyri veľké politické strany - Blocherovi nacionalisti, sociálni demokrati a liberáli v nej mali po dvoch členoch, kresťanskí demokrati jedného.
Vo vláde nesedeli jedine Zelení, príliš slabí na to, aby mohli robiť opozičnú politiku. Teraz sa všetko zmenilo. Opozícia je a sedí v nej najsilnejšia politická strana.
Oficiálne je švajčiarska vláda funkčná. Boli do nej zvolení dvaja členovia Blocherovej strany, hoci strana ich medzitým vylúčila a z vlády vystúpila.
Naštvaný Blocher teraz sľubuje pomstu. Má v rukách silné tromfy - chce vypisovať iniciatívy a referendá, čo možno v Švajčiarsku ako na bežiacom páse.
V sedemmiliónovej krajine stačí zozbierať 50-tisíc podpisov na ľudové hlasovanie o ktoromkoľvek už prijatom zákone alebo 100-tisíc podpisov na vypísanie referenda o novom zákone.
Blocher chce referendá
Blocher chce takto permanentne atakovať vládu. Na kampane má peňazí viac ako dosť.
Rodina bývalého podnikateľa v chemickom priemysle disponuje podľa informácií Spiegel Online majetkom v hodnote 2,5 miliardy eur a patrí k štyridsiatim najbohatším rodinám v krajine.
Pre švajčiarskych politikov je to neprebádaná pôda. Navyše, onedlho sa má rozhodovať o rozšírení voľného pohybu pre nováčikov v únii - Bulharov a Rumunov. To je téma, ktorú vyhlásený euroskeptik a bojovník proti prisťahovalcom Blocher ovláda. A určite použije. Stále za ním stojí 30 percent voličov.
Švajčiarski politici sa zbavili muža, ktorý svojou nenávisťou k všetkému cudziemu silne polarizoval spoločnosť. Dostali ho z vlády, ale nie z politiky. Teraz sa s tým musia naučiť fungovať.
Odteraz môžem opäť hovoriť, čo si myslím.
Christoph Blocher, šéf Švajčiarskej ľudovej strany