Pre M. Chabona je Pulitzer ako Oscar

Prestížnu americkú Pulitzerovu cenu v kategórii fiction si odniesol Michael Chabon, pravdepodobne najznámejší zo všetkých tohtoročných laureátov. Tridsaťsedemročný Michael Chabon je autorom predlohy k filmu Wonder Boys (Zázrační chlapci) – v hlavnej ...


Michael Chabon preberá správu o udelení Pulitzerovej ceny.



FOTO – ČTK/AP

Prestížnu americkú Pulitzerovu cenu v kategórii fiction si odniesol Michael Chabon, pravdepodobne najznámejší zo všetkých tohtoročných laureátov. Tridsaťsedemročný Michael Chabon je autorom predlohy k filmu Wonder Boys (Zázrační chlapci) – v hlavnej úlohe s Michaelom Douglasom – ktorý pred niekoľkými týždňami získal Oscara za najlepšiu hudbu. Bola ňou pieseň Boba Dylana.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pulitzerovu cenu získal veľmi rozsiahly, 639-stranový Chabonov román The Amazing Adventures of Kavalier & Clay (Úžasné dobrodružstvá Kavaliera a Claya). „Toto je môj rok slávy,“ povedal laureát pre New York Times. „Už sa k tomu schyľovalo.“ Tak ako Oscar v akejkoľvek kategórii, aj Pulitzer znamená pozornosť médií a niekoľkonásobne vyšší „predaj, predaj a ešte raz predaj“ oceneného diela, a napokon aj oceneného mena.

SkryťVypnúť reklamu

O tvorcovi komiksov

„Som veľmi vzrušený,“ povedal nositeľ ceny, keď šiel vyzdvihnúť syna do škôlky. „Trvalo mi hrozne dlho, než som tú knihu napísal.“ Pri tomto románe sa Chabon väčšinu času „topil v zúfalstve a beznádeji“. Dvakrát sa rozhodol, že ho nedokončí.

Román Úžasné dobrodružstvá Kavaliera a Claya sa odohráva na Manhattane roku 1939. „Virtuózne“, aspoň tak o tom píšu jeho americké kritiky, spracúva príbeh československého prisťahovalca a jeho amerického bratranca, ktorí sa stanú tvorcami kreslených superhrdinov, zrodených počas veľkej hospodárskej depresie tridsiatych rokov, ktorá bola zároveň zlatou érou komiksov.

Michael Chabon si pripravoval látku na tento román štúdiom množstva kníh o komiksoch a dejinách komiksu, dejinách New Yorku, druhej svetovej vojny, dejinách mágie, o pražskom Golemovi či Antarktíde. Všetko témy, ktoré s jeho životom nemali nič spoločné. Okrem toho strávil mesiac túlaním sa po Manhattane a nazýval to „výskum ulíc a budov“. Chcel vidieť, v akých bytoch jeho postavy žili, čo nosili, s akými dievčatami si dohovárali rande – veci, o ktorých sa zo všetkého najradšej rozprávali.

SkryťVypnúť reklamu

Odkaz vo fľaši

Komiksy o nezničiteľných hrdinoch dostával od svojho otca, ktorý ich zas kedysi týždeň čo týždeň dostával od svojho otca. Ten bol totiž tlačiar a nosieval ich celé stohy synovi z práce. Michael miloval Supermana a Batmana, ale časom ho čoraz viac zaujímali superhrdinovia, čo trpeli neurózami a osamelosťou – lebo byť superhrdinom vlastne znamená osamelosť. „Aj Spider Man bol osamelý!“

Dospievajúci Michael Chabon nakoniec svoju obrovskú komiksovú zbierku predal. Nechal si len jedinú škatuľu, ktorú potom objavil v čase, keď písal knihu Wonder Boys, jeho odkaz vo fľaši, pozostatok z imaginárneho života, ktorý viedol ako dieťa. „Vedel som, že o nich raz budem písať.“

Prvý bestseller

Kariéra Michaela Chabona sa považuje za dokonalú dráhu „zázračného chlapca.“ Tohtoročná Pulitzerova cena je len jej potvrdením. Keď v roku 1984 absolvoval univerzitu v Pittsburghu, ako absolventskú prácu predložil svoju knihu Pittsburské tajomstvá – román o zmätenom sexuálnom dospievaní. Jeho školiteľ poslal rukopis renomovanému vydavateľovi bez toho, aby sa svojho študenta pýtal. Z knihy sa stal bestseller.

SkryťVypnúť reklamu

Americký týždenník Newsweek z témy Chabonovej prvotiny vyvodil, že aj samotný autor musí iste mať nejednoznačnú sexuálnu orientáciu, a takto ho prezentoval čitateľom. „To mi otvorilo cestu k celej komunite čitateľov, mimochodom, veľmi lojálnych.“ Chabon bol vtedy rozvedený, no onedlho sa druhýkrát šťastne oženil a stal sa otcom rodiny.

O jeho druhý román – Wonder Boys – prejavil záujem Hollywood. Film zožal chválu kritiky, ale komerčne veľmi neuspel. Po Oscarovi dostáva v kinách druhú šancu. Jeho hlavným hrdinom je autor dlhých epických diel, ktorý nie je schopný ukončiť svoje trápenie a dielo dopísať.

Keď si Michael Chabon vo Washington Post prečítal na túto svoju knihu recenziu, rozhodol sa, že začne písať nový román. Sú ním Úžasné dobrodružstvá Kavaliera a Claya, ktoré, mimochodom, už tiež predal Hollywoodu. V recenzii ku knihe stálo: „Pán Chabon, už viete, ako na to, napísali ste dve knihy, ktorých možnosti ste si vopred ohraničili, teraz sa dajte do toho a ukážte, čo viete.“ Michael Chabon to vzal vážne.

SkryťVypnúť reklamu

MARTA FRIŠOVÁ

ANDREA PUKOVÁ

PULITZEROVE CENY ZA ROK 2001

Pulitzerovu cenu za rok 2001 v troch hlavných kategóriách - služba verejnosti, horské aktuality a investigatívna žurnalistika - si odniesli regionálny oregonský denník Oregonian of Portland, The Miami Herald a Los Angeles Times.

Oregonian of Portland bol ocenený za skúmanie problémov americkej imigračnej služby. Los Angeles Times dostali ocenenie vďaka Davidovi Williamovi, ktorý odhalil, že americká vládna agentúra schválila dovoz nebezpečných liekov. The Miami Herald sa vyznamenali spravodajstvom o dráme malého kubánskeho stroskotanca Eliana Gonzáleza.

Dráma okolo Eliana vyniesla aj cenu za aktuálnu fotografiu Alanovi Diazovi z Associated Press. V kategórii spravodajstva zo sveta získali cenu Ian Johnson, a to za články o potlačení čínskej sekty Fa-lun-kung a Paul Salopek z The Chicago Tribune o prelínaní politickej a zdravotnej nemohúcnosti Afriky.

SkryťVypnúť reklamu

Novinári The New York Times získali dve ceny: jednu za sériu článkov o rasovej problematike a druhú za odhalenie slabín a diskriminačných prvkov v americkom daňovom systéme.

Ocenenie nesúce meno amerického novinára a nakladateľa maďarského pôvodu Josepha Pulitzera (1847 - 1911) udeľuje od roku 1917 Kolumbijská univerzita v New Yorku v 14 novinárskych a 7 umeleckých kategóriách. Ceny majú hodnotu 7500 dolárov.

Ceny za umenie dostali dramatik David Auburn za hru Proof a David Levering Lewis za druhý diel životopisu občianskeho aktivistu Du Boisa. Pulitzera za historickú štúdiu získal Joseph J. Ellis za knihu Founding Brothers: The Revolutionary Generation.

Za román získal cenu Michael Chabon a za poéziu Stephen Dunn. Hudobná cena je pre Johna Coriglianoa za Symfóniu č. 2 pre husľový orchester. (čtk)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 602
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 338
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 723
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 160
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 362
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 843
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 890
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 361
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu