Capello (61) patrí medzi najúspešnejších klubových trénerov vôbec. Počas šestnásťročnej kariéry získal sedem titulov - štyri s AC Miláno, dva s madridským Realom, jeden s AS Rím. Aj Juventus bol pod jeho vedením majstrom. Turínčanom neskôr obe prvenstva za trest odobrali. Capello však v žiadnom korupčnom škandále nefiguroval. S AC Miláno vyhral Ligu majstrov (1994).
Stará škola
Elegán z talianskeho severu je stará škola. Aj na bežné tréningy chodí v módnych oblekoch. Nič názorne nepredvádza, na to má ľudí. Pozoruje. Je zhovorčivý, nie však utáraný. Vždy slušný, ale cítiť odstup. Tak pôsobil v Bratislave na jeseň roku 1992. AC vyhralo v Lige majstrov nad Slovanom 1:0.
Celkovým prejavom sa podobá Enzovi Bearzotovi i Marcellovi Lippimu. Títo dvaja muži priviedli Taliansko k titulom majstrov sveta (1982 a 2006). Capello reprezentáciu netrénoval.
Odohral však za ňu dosť zápasov práve v čase, keď ju prevzal Bearzot: v rokoch 1972 - 1976. Ofenzívny stredopoliar pôsobil v Juventuse a AC Miláno, za národný tím nastúpil 32-krát, dal 8 gólov.
Práve deficit s prácou v reprezentácii a takmer žiadna znalosť angličtiny kolú oči domácim koučom.
„Hral som za Anglicko pod vedením Erikssona (švédsky tréner reprezentácie - pozn. red.) a sprvoti sa mi to zdalo v poriadku. Postupom času som menil názor. Máme svoju mentalitu. Anglicko by mal koučovať tréner z Britských ostrovov,“ povedal tréner Middlesbrough Gareth Soutghate. V podobnom duchu hovorí pre denník Guardian aj Walesan Emlyn Hughes.
Cudzinci sú nadšení
Cudzinci v Premier League sú naopak nadšení. Arséne Wenger z Arsenalu vyzdvihol Capellovu neoblomnosť a schopnosť ignorovať čiastkový neúspech. Vo vlaňajšej sezóne prežil iks hrozieb vyhadzovu z Realu Madrid. Zvládol aj situáciu, keď veľkoklub padol takmer do pásma zostupu. Po dlhej sérii bez prehry napokon v Madride oslavovali titul.
Anglický problém
Capello v prvej reakcii pre agentúru Reuters naznačil, ako vníma problém anglickej reprezentácie: „Hráči sa nedokážu vyrovnať s enormným tlakom fanúšikov a médií. Je ešte väčší ako v Taliansku či v Španielsku. Anglický kouč musí byť predovšetkým psychológ. Skvelých futbalistov človek nemusí učiť hrať, ani im linkovať taktiku. Musí im dodať pozitívnu náladu.“
Talian v júni v Madride splnil, čo sľúbil. Získal s Realom titul a odišiel. Tak tvrdohlavo, ako odolával tlakom na rezignáciu, odmietal presvedčovanie, aby zostal.
Päť mesiacov netrénoval. Komentoval pre televíznu stanicu RAI. Venoval sa svojmu nákladnému koníčku. Je vášnivým zberateľom obrazov. Má jednu z najvzácnejších kolekcií diel Marka Chagalla v Taliansku.
Podpis do roku 2010
Talian podpísal zmluvu do roku 2010 s dvojročnou opciou. Už naznačil, že by zostal, keby Angličania na MS o dva a pol roka v Juhoafrickej republike dosiahli úspech.
Capellova šifra pod kontraktom znamená jeho ročný príjem v prepočte 185 miliónov korún. Asistentmi vraj majú byť bývalý anglický kanonier Alan Shearer a Talian Gianfranco Zola, ktorý sedem rokov hral v útoku FC Chelsea (1996 - 2003).
Capello je v anglickej histórii iba druhým cudzincom na trénerskom poste. Prvým bol v rokoch 2001 - 2006 Sven-Göran Eriksson. Švéd však trénersky pôsobil predovšetkým v Taliansku (1984 - 2001).
Slávnu reprezentáciu najdlhšie trénoval, 16 rokov, Walter Winterbottom. Na víťazstvá bol najúspešnejší Alf Ramsey (61percentná úspešnosť). Pod jeho vedením sa na domácej pôde v roku 1966 Angličania stali jediný raz majstrami sveta. Inak nezískali žiadnu medailu.