Americký štát New Jersey zrušil trest smrti. Pridal sa k ďalším 13 štátom, v ktorých sú popravy nepovolené. Naposledy smrť ako trest pre najťažších kriminálnikov odmietli v Iowe a Západnej Virgínii v roku 1965.
Lacnejšie doživotie
K tomuto kroku miestnych politikov nedonútila túžba ušetriť životy, či zabrániť možným justičným omylom ale peniaze. Podľa správy štátnej komisie je usmrtenie zločinca nielen málo odstrašujúce, ale prekvapujúco je aj drahšie ako doživotné väzenie.
Zrušenie trestu smrti presadili v liberálnom New Jersey na východnom pobreží Spojených štátov demokrati. Zákon musí ešte podpísať guvernér Jon Corzine, ktorý už sľúbil, že tak urobí.
Aj keď bol trest smrti v New Jersey doteraz povolený, posledná poprava tam prebehla v roku 1963. Pred jeho úplnym zákazom na ňu v New Jersey čakalo osem kriminálnikov.
Budú nasledovať ostatní?
Medzi nimi aj Jesse Timmendequas (na snímke crimelibrary.com), ktorý v roku 1994 brutálne znásilnil a nakoniec zavraždil sedemročnú Megan Kankovú. Tento čin otriasol celou Amerikou.
Namiesto trestu smrti teraz Timmendequas, ako aj ostatní najťažší zločinci skončia bez možnosti skoršieho prepustenia do konca života vo väzení. Republikán Richard Merkt to označil „za víťazstvo vrahov a násilníkov“.
V Spojených štátoch je ešte 37 štátov, ktoré trest smrti umožňujú. Po stopách New Jersey by mohli ísť štáty, ktoré popravy povoľujú, ale často ich nevykonávajú.
Naopak, ako pre Chicago Tribune povedal profesor David Dow z Houstonskej univerzity, je „nepravedpodobné, že štáty ako Texas či Virgínia, kde sa tresty smrti vykonávajú, budú nasledovať po New Jersey“.
Popravy v USA
Jednotlivé štáty rozhodujú o treste smrti od roku 1976.
Popravy nepovoľuje Aljaška, Havaj, Iowa, Maine, Michigan, Massachusetts, Minnesota, Severná Dakota,New York, Rhode Island, Vermont, Západná Virgínia a Wisconsin.