NITRA. Ak bezdomovcovi nezaplatí pohreb rodina, obec alebo mesto ho pochová na svoje náklady. Jedna z obcí nemala na pohreb peniaze, nebohého bez domova pochovala v igelitovom vreci.
Nitra tento rok zaplatila tri sociálne pohreby a vlani sedem.
VIDEO: Sociálny pohreb
Naposledy mesto pochovalo v piatok 52-ročnú Máriu, ktorá žila v mestskom útulku pre bezdomovcov. Spolu s ňou bola rozlúčka s 85-ročnou Sidóniou z domova opatrovateľskej služby, ktorá nemala príbuzných. Prišlo len päť ľudí z útulku, riaditeľ a spolubývajúci.
„Bol to dôstojný obrad, na ktorom chýbali slzy, no nechýbala ľudská spolupatričnosť,“ povedal jeden zo zúčastnených. Zástupca charity zabezpečil kňaza.
„Pochovali sme tie ženy ako každého iného človeka. Každý je hoden poslednej úcty,“ povedal kňaz Andrej Drogoš. Obrad trval asi štvrťhodinku, znela na ňom aj smútočná hudba.
Urny s pozostatkami bezdomovcov ukladajú do spoločného hrobu na Cintorínskej ulici. Je na ňom pomník s nápisom miesto tichého odpočinku. Ich mená tam nie sú, no eviduje ich správa cintorínov.
„Pátranie po identite bezdomovca sa začína na patológii v nemocnici. Aj tam sa niektorí chodia pýtať na zomretých. Ak sa k nim nikto nehlási, informácie posúva nemocnica mestu,“ povedala Lenka Belková z oddelenia kultúry nitrianskeho magistrátu.
Mesto hľadá príbuzných cez sociálne inštitúcie aj cez centrálny register obyvateľstva. V teréne ich oslovuje mestská polícia.
„Rodiny sa často nehlásia k zomretému príbuznému na ulici, nechcú zaplatiť jeho pohreb,“ povedal náčelník mestskej polície Miloš Hajnovič. Mali aj svetlú výnimku – syn sa ujal pohrebu otca bezdomovca. Ak sú príbuzní mimo okresu, mestskí policajti ich kontaktujú cez ďalších mestských a obecných policajtov.
Zosnulého treba pochovať podľa zákona do 14 dní. Ak sa k nemu nehlásia príbuzní, pohreb zabezpečuje pohrebná služba, ktorú vybralo mesto.
Mesto vyjdú náklady na sociálny pohreb do 4-tisíc korún, z toho zabezpečenie pohrebu 2700 a kremácia 1190 korún.
Autor: Text, video: Jana Beňová