l Pri vŕtaní hlbších otvorov do dreva, zvlášť tvrdého, je lepšie občas vrták vytiahnuť a vysypať piliny. Vrták sa nebude prehrievať, priskoro tupiť a práca bude presnejšia a rýchlejšia.
l Niekedy je lepšie tvrdé drevo predvŕtať tenším vrtákom tak, ako to robíme pri vŕtaní kovu.
l Pri vŕtaní hliníka a mosadze použijeme pomalšie otáčky, pri oceli ešte pomalšie a vrták chladíme olejom. Ten zároveň zlepuje špony, ktoré nás môžu porezať. Je dobré, keď môžeme pri vŕtaní hlbších otvorov odsávať stružliny a špony.
l Vysávač s pomocníkom je praktický najmä pri vŕtaní muriva a betónu pri bočných stenách a najmä v strope. Minimalizuje inak vysokú prašnosť a aj neporiadok.
l Vysávač by sme mali použiť aj na odsatie prachu a úlomkov z vyvŕtaného otvoru, ktorý by mohol aj pri vyvŕtaní presne stanovenej hĺbky znemožniť vloženie celej hmoždinky.
l Omietku pred vŕtaním môžeme riadne navlhčiť alebo prelepiť páskou, zmenší sa jej praskanie okolo vyvŕtavaného otvoru.
l Na obkladačkách a dlažbe je najlepšie narušiť povrch diamantom na rezanie skla, potom vŕtať tenším vrtákom pri pomalších otáčkach bez príklepu.
l Až po prevŕtaní dlaždice na potrebný priemer bez príklepu použiť príklep na vŕtanie podkladu s vyššími otáčkami.
l Do muriva vŕtame vždy kolmo, ak sa vrták vychýli z osi, treba začať znova v pôvodnom zámere a nekorigovať vnikanie vrtáka do podkladu v priebehu vŕtania.
l Ak nemáme možnosť nastaviť hĺbku vŕtaného otvoru, na vrták navlečieme tenšiu, najlepšie farebnú gumičku podľa požadovanej hĺbky. (st)
Foto - archív