KOŠICE. Slovenský majster Kosit 2013 podľahol ruskému klubu, ktorý si môže dovoliť angažovať kohokoľvek, 62:84. Basketbalistky Košíc nie sú v C-skupine outsiderom, veď bojujú o postup, no na Spartak ešte nedorástli. Austrálčanka Lauren Elizabeth Jacksonová, či Američanky Diana Taurasiová a Sue Birdová sú najjagavejšími hviezdami aj v zámorskej WNBA. Káder slovenskej trénerky Natálie Hejkovej, ktorá sa na východe cítila príjemne, je nabitý hviezdami. Veľmi dobre platenými.
„Mali sme proti sebe najlepšie basketbalistky sveta. Proti takým sa nehrá ľahko. Zápas som brala ako výzvu. Škoda, že sme divákom neukázali ešte viac. Nemuseli sme prehrať tak vysoko. Už len pre tú návštevu. V lete som bola v Amerika. S niektorými hráčkami svetového formátu som strávila mesiac. Sledovala som zápasy WNBA. Videla som aj finále, kde hrala Diana Taurasiová, opora Moskvy. Hrať proti takýmto basketbalistkám a môcť sa s nimi porovnať je zážitok. Robili sme, čo sme mohli. Nevyšiel nám nástup do tretej štvrtiny, urobili sme vtedy niekoľko detských chýb. Súper nám ušiel a proti takej kvalite potom ťažko niečo so zápasom spravíte,“ povedala najlepšia strelkyňa Kositu 2013 Luisa Michulková, ktorá sa ešte po zápase kochala pohľadom na plné tribúny.
Moskovský klub má v tíme skvelé hráčky. Chorvátka Vedrana Grgin Fonsecaová je víťazkou WNBA z roku 2002 s tímom Los Angeles, s Gdyniou bola majsterkou Poľska, s Bourges šampiónkou Francúzska, zažila už veľa euroligových hál, ale pri odchode zo Steel arény bola nadšená.
„Vo Valenciennes, kde som hrávala, chodilo na zápasy do päťtisíc divákov. Toľko ľudí, ako prišlo v Košiciach, tak to som ostala prekvapená, že práve na Slovensku je taký záujem. Ženský basketbal presne toto potrebuje. Diváci boli skvelí. Aj hala sa mi páčila, videla som ich už veľa, ale v tejto som sa cítila dobre. Hráčkam Košíc môžu ostatní závidieť. Bolo to super,“ chválila hráčka, ktorá strávila na ihrisku v Steel aréne 35 minút, doskočila 6 lôpt, zaznamenala 9 bodov.
Spartak viedol v 18. minúte iba o päť bodov, ale slovenskému majstrovi dali jeho hráčky najavo, že ambície ruského klubu sa s košickými rovnať nemôžu.
„Vedeli sme, že domáce budú brať zápas veľmi prestížne, že pre nich je Spartak súper, proti ktorému sa môžu vytiahnuť. Hľadisko bolo skoro zaplnené a vtedy nič nesmiete podceniť. Sme veľmi dobré družstvo, ale ak by sme nehrali koncentrovane, mohli by sme si vyrobiť problémy,“ poznamenala 32-ročná chorvátska krídelníčka Fonsecaová, ktorá od roku 1994 pôsobí v zahraničí. Po Taliansku, Grécku, Brazílii, Poľsku, Španielsku, USA, Francúzsku je dnes v hviezdnom výbere slovenskej trénerky Natálie Hejkovej.