BRUSEL, ŠTRASBURG. Beethovenova Óda na radosť, ale aj piskot sprevádzali slávnostné vyhlásenie Charty základných práv občanov únie. Dokument, ktorý sa stane súčasťou legislatívy únie, až keď prejde jej nová európska zmluva, je rovnako milovaný i nenávidený.
Pred europoslancami v Štrasburgu ju včera podpísali terajší šéf únie, portugalský premiér José Socrates, predseda eurokomisie a parlamentu José Barroso a Hans-Gertom Pöttering.
Vášniví europoslanci
Kým pre Socratesa bolo vyhlásenie charty „zrejme najdôležitejším okamihom politickej kariéry,“ niekoľko desiatok europoslancov neskrývalo hnev nad tým, že tak charta, ako aj celá zmluva, majú byť ratifikované. Teda nemusia prejsť ľudovými hlasovaniami.
Britskí a poľskí euroskeptici si spolu so severskými komunistami obliekli čierne tričká
a do príhovoru vykrikovali heslo: referendum.
Pöttering, červený v tvári, ich márne žiadal o pokoj. Socrates kvôli nim zmenil svoj prejav. „Toto je zásadný deň v histórii Európy, bez ohľadu na to, ako hlasno niektorí ľudia kričia a nenechajú druhých hovoriť, toto je zásadný deň v histórii Európy,“ snažil sa prekričať hluk Socrates.
Medzi tými, ktorí nekričali, ale ani netlieskali, boli poslanci za ODS. Hlavná česká vládna strana považuje chartu za „nebezpečnú,“ pretože okrem základných ľudských práv obsahuje i práva tzv. tretej generácie: právo na sociálnu ochranu či na zdravé životné prostredie. ODS sa obáva výkladu spomínaných práv v praxi.
Jej senátor Jaroslav Kubera si myslí, že zákaz vyhostenia by mohol viesť k tomu, že starostovia stratia možnosť vysťahovať z bytu neplatičov nájomného. „Tak to nemožno čítať. Tu ide o poistku proti hromadným odsunom, napríklad Ukrajincov z Českej republiky, nie ochranu neplatičov nájmu,“ hovorí právnik David Král zo združenia Europeum.
Charta bude témou aj dnes, keď šéfovia vlád a štátov únie
v Lisabone podpíšu novú zmluvu. Tú podpíše aj poľský prezident a britský premiér, v ich krajinách však platiť nebude, pretože si vyjednali výnimku.
Spriatelení lídri letia spolu
V súvislosti s dnešnou slávnosťou sa už dlho špekuluje, ako lídri do Lisabonu priletia. Následne totiž všetci zamieria
na eurosummit do Bruselu,
a preto sa dostali pod verejný tlak, aby pre znižovanie emisií neleteli každý svojím lietadlom.
Ako prví zareagovali politici Beneluxu: luxemburský a holandský premiér najskôr prídu do Bruselu a belgickým špeciálom poletia spolu ďalej. V jednom lietadle budú cestovať aj švédsky a dánsky premiér a Estónec s Fínom.
Uvažovali o tom i šéfovia V4, no pre veľkú vzdialenosť medzi metropolami od toho upustili. „To by bola zbytočná demonštratívna akcia,“ povedal vicepremiér ČR Alexander Vondra. Lisabonskú zmluvu za Slovensko podpíše premiér Robert Fico. Charta práv EÚ
právo na život, na slobodu a bezpečnosť
sloboda myslenia, svedomia a vierovyznania
zákaz trestu smrti, diskriminácie a detskej práce
rovnosť žien a mužov
právo voliť a byť volený
sociálne práva