Americkú verejnosť rozdelilo globálne otepľovanie. Kým politické špičky ho stále spochybňujú a uprednostňujú rozvoj ekonomiky, vedci prišli s katastrofickou víziou. Severný pól bude podľa nich už o päť rokov každé leto bez ľadu.
Rok 2013 vypočítal zložitý počítačový model Americkej geofyzikálnej únie z hodnôt topiaceho sa ľadu v uplynulých rokoch. Plocha Arktídy bola podľa únie toto leto najnižšia v modernej histórii.
Únia je však podľa BBC známa výrazne nadsadenými termínmi topenia ľadovcov oproti iným odborným inštitúciám. Napríklad Inštitút oceánológie NASA či Poľská akadémia vied úplné roztopenie ľadovcov posúvajú k polovici alebo až na koniec 21. storočia.
Ochranári prírody varujú, že globálne otepľovanie ničí aj južný pól zemegule.
V Antarktíde podľa riaditeľa WWF Jima Leapa pre miznúce ľady zahynula za posledné roky už viac ako polovica tučniakov.
Horúco je aj v diplomacii
Boj o pravdu v otázke klimatických zmien sa v týchto dňoch preniesol aj do mocenskej roviny. Na medzinárodnej konferencii na Bali, ktorá má vyústiť k celosvetovej dohode o znížení emisií, sa rozpútala diplomatická roztržka medzi Nemeckom a Spojenými štátmi. Vyvolalo ju americké odporúčanie neviazať štáty presnými limitmi skleníkových plynov.
„Načo mi je nejaký papier z Bali, na ktorom sa iba dohodneme, že sa znovu stretneme o rok,“ povedal nemecký minister životného prostredia Sigmar Gabriel. Na jeho stranu sa pridala aj Austrália, ktorá po zmene na poste premiéra otočila a prijala Kjótsky protokol. Zo západných veľmocí tak mimo Kjóta zostávajú už len Američania.
Na čelo boja proti otepľovaniu sa včera postavil generálny tajomník OSN Pan Ki-mun, ktorý ho označil za hrozbu pre zemeguľu a v prípade pasivity podľa neho budeme čeliť suchu, hladu a stúpaniu hladiny morí.
Medzivlány panel pre klimatické zmeny odhaduje, že globálne otepľovanie s 90-percentnou pravdepodobnosťou spôsobuje činnnosť človeka.
Čas na výhovorky vypršal.
Pan Ki–mun generálny tajomník OSN