Kronospan nedostal od štátu, čo pýtal

Nemecký výrobca krytín a podláh žiadal od Slovenska vyššiu pomoc, ako je limit, ktorý si stanovila vláda. Minister hospodárstva firme neustúpil.

Nemecká firma Kronospan nezískala štátnu podporu pre svoje ďalšie aktivity. Rozpočet ušetril , no štyri miliardy vo forme investícií pôjdu do Poľska.Nemecká firma Kronospan nezískala štátnu podporu pre svoje ďalšie aktivity. Rozpočet ušetril , no štyri miliardy vo forme investícií pôjdu do Poľska. (Zdroj: ČTK)

PREŠOV. Nemecká firma Kronospan zrušila nové avizované investície v Prešove a vo Zvolene. Slovensku odkazuje, že postupom vlády prišlo o investíciu vo výške minimálne štyri miliardy korún.

Ministerstvo hospodárstva upozorňuje, že požiadavky Kronospanu vysoko prevyšovali sumu, za ktorá by bola z hľadiska krajiny efektívnou pomocou.

Poliaci ponúkli viac

„Poľsko nám ponúklo lepšie podmienky,“ povedal včera na tlačovej besede Kronospanu pri príležitosti 10. výročia pôsobenia firmy v Prešove jej konateľ pre strednú a východnú Európu Markus Habegger. Spoločnosť naďalej ostáva na Slovensku a bude investovať do iných projektov, najmä do modernizácie výroby a ochrany životného prostredia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Podľa dostupných informácií Kronospan žiadal od predchádzajúcej vlády daňovú úľavu na jedno novovytvorené pracovné miesto vo výške 7 miliónov korún. Pri 550 nových pracovných príležitostiach v prešovskom i zvolenskom závode by si spoločnosť mohla odpísať z daní zo zisku viac ako 3,8 miliardy korún. Súčasné vedenie rezortu hospodárstva ponúklo Kronospanu 1,5 milióna korún na jedno miesto.

Podľa hovorcu ministerstva hospodárstva Branislava Zvaru boli požiadavky firmy neakceptovateľné. „Proporčne boli viac ako dvakrát vyššie ako daňové úľavy automobilke KIA. Štátny rozpočet si takúto podporu investorov nemôže dovoliť.“

Limit, nad ktorý štát podľa Zvaru nešiel a nepôjde, je 1,5 milióna korún na jedno pracovné miesto. A aj to by muselo ísť o sofistikované výroby. Prihliada sa aj na to, aké vysoké vzdelanie investor vyžaduje a v akom regióne chce pôsobiť.

SkryťVypnúť reklamu

Názor analytika priemyslu TREND Analyses Martina Jesného postup ministerstva podporuje. V Prešove podľa neho mienil Kronospan investovať do technológie výroby drevovláknitých dosiek ako hlavnej suroviny na výrobu plávajúcich podláh. Tá by síce mala pomerne vysokú pridanú hodnotu, no priniesla by malý počet pracovných miest za relatívne veľkú štátnu podporu.

„Pokiaľ Slovensko nemá v úmysle pristúpiť na tento finančne náročný spôsob získavania investícií, má rozhodnutie neustúpiť tlaku investora opodstatnenie,“ hovorí Jesný.

Rozhodnutie urýchlil súd

Na rozhodnutie Kronospanu zmeniť investičné plány mohlo mať vplyv aj septembrové rozhodnutie Najvyššieho súdu, ktoré firmu nútilo zopakovať celý proces vybavovania stavebného povolenia k investícii v Ľuboticiach pri Prešove. Na pôvodný postup krajského stavebného úradu sa sťažovalo občianske združenie Zdravá obec.

SkryťVypnúť reklamu

Súvislosť rozhodnutia s týmto problémom Kronospan oficiálne nekomentoval. „Spoločnosť nebola účastníkom súdneho sporu,“ povedala hovorkyňa firmy Anna Mišinová.

Hankooku sľúbili menej

BRATISLAVA. Limit 1,5 milió­na korún, ktorý označilo ministerstvo hospodárstva ako strop pomoci, bol pre Kronospan nízky, no v porovnaní s ponukou pre kórejský Hankook je dokonca vyšší.

Ivan Mikloš ako minister hospodárstva pred dvoma rokmi ponúkal pneumatikárskej firme jeden milión korún. Firmu si nakoniec kúpilo Maďarsko za cenu približne 1,5 milióna korún pomoci na zamestnaného človeka.

„V prípade niektorých projektov musí vláda akceptovať, že o investora príde. Aj keď pri Kronospane ide o technologicky zaujímavejší projekt než bola pre požiadavky na stimuly odmietnutá kórejská investícia Hankook Tire,“ hovorí Martin Jesný z TREND Analyses.

SkryťVypnúť reklamu

Pomoc, ktorú v súčasnosti Slovensko poskytuje firmám, naozaj nedosahuje výšku, ktorú určila vláda. Napríklad aktuálny návrh ministerstva hovorí o celkovej pomoci desiatim firmám v sume 2,4 miliardy korún, má priemer približne 740­tisíc korún na pracovné miesto.


(pf)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 558
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 274
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 708
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 057
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 215
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 928
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 838
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 419
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu